primii papucei ai bebelusului tau

fetelor,am si eu o rugaminte pentru cele care ma pot ajuta.Sunt intr-o mare dilema.Fetita mea in varsta de 10 luni a inceput sa mearga in premergator cat si tinuta de manute,dar merge numai pe varfuri.Are papucei cu talpa moale dar nu prea sta pe toata talpa ci mai mult pe varfuri.Oare ar trbui sa ii iau unii cu talpa tare? Voi ce ma sfatuiti? . Multumim anticipat si asteptam raspuns
cozma
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:12
eu nu i-am dat papucei prin casa lui sebi... o pereche de sosete flausate si atat si sta in premergator de la 6 luni si ceva si acum la 10 luni si o saptamama merge singur de manuta si chiar nu merge pe varfuri deloc afara i-am luat niste adidasi un pic mai inalti care sa-i sustina glezna
pupici
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:28
buna...si eu am o fetita de 8 luni si jumatate si tot pe varfuri merge si ea in premergator. eu ii pun tot niste incaltari cu talpa moale sau in sosete. se ridica singura si face cativa pasi dar sprijinita si numai pe varfuri sta.

nu prea i-am dat incaltari pana acum.din ce am mai si citit se spune ca pana la 1 an copilul nu ar avea nevoie de incaltari.

eu zic ca e normal sa inceapa sa mearga pe varfuri pt ca ei nu au inca siguranta sa paseasca cu toata talpa.abia cd or sa inceapa sa faca primii pasi singuri cred ca o sa foloseasca toata talpa.

pupici..
horobeanu
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:28
pai si pe afara cum faceti? ca sebi nu-i chip sa-l mai tin in carut ieri a mers singurel prin parc de manuta ca nu am mai avut cum sa-l tin in carut asa ca a trebuit sa-l incalt cu adidasii oricum cred ca din cauza ce e mai grasut nu poate merge pe varfuri asa ca el calca pe toata talpa iti dai seama ce efort trebuie sa depuna sa mearga pe varfuri ca are 11 kg si ceva
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:40
Eu cd ies cu Bia in parc tot cu sosete o las sau in piciorusele goale.aici la noi sunt deja 30grade,asa ca nu e nici o problema.ea inca sta in carut si daca o dau jos, eu o pun pe iarba sa mearga de-a busilea....

probabil cd o sa inceapa sa mearga si trebuie s-o tin de manute si nu mai sta in carut...trecem la pantofiori

va pup
horobeanu
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:53
multumesc pentru raspunsuri.Sa va traiasca ingerasii
cozma
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:25
la noi de cateva zile a inceput sa fie destul de cald 26-27 de grade asa ca profitam din plin si iesim in fiecare zi la plimbare oricum ne-am saturat sa stam si in casa toata iarna
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: garbo249291 20 Noiembrie 2011 17:47
Pretentii la mancare? 30 De la: tatusilvia 22 Aprilie 2009 23:23
va rog in dimineata asta 9 De la: daniilia 14 Mai 2012 13:57
alocatia de gemeni 2 De la: kicsisziv_79 16 Octombrie 2009 13:02
hainute copii 1 De la: georgianaalexandramogos 10 Decembrie 2008 19:38
Setari Cookie-uri