integrarea persoanelor cu dizabilitati in societate

ce face GUVERNUL in acest sens si cum ii ajuta semenii sa se integreze?
garbo059935
Postat pe 4 Decembrie 2010 07:04
Sunt psiholog si pot spune ca aproape nimic,lucrez intr-o scoala speciala cu copii cu autism,sunt 6-8copii cu autism non-verbal intr-o grupa ,credeti ca este norma?
garbo041373
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:09
eu pot sa va spun ca am un handicap locomotor gr II si daca vrei sa beneficiezi de drepturile care chipurile ti se cuvin prin lege intampini numai greutati si ostilitate aproape din partea tuturor, nu este de ajuns ca suferi o viata intreaga
garbo172763
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:13
Si la mine este aceeasi situatie.Sunt o persoana cu dizabilitati fiind in categoria persoanelor cu handicap,datorita unei boli din nastere:insuficienta hipofizara adica sunt mai mica de statura.In ciuda acestei boli vizibila cu ochiul libera am reusit in1995 sa absolv POLITEHNICA din Bucuresti si abia dupa 10 ani am reusit sa ma angajez la AGENTIA JUDETEANA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA MARAMURES in urma unui concurs pentru ocuparea unui post infiintat special pentru mine,ca urmare a unei emisiuni TV a postului local AXA din Baia Mare.Va dati seama la ce stres am fost supusa.Eu una n-am sa uit toata viata.Si asta pentru ca directorul executiv de atunci avand probleme cu legea cauta sa-si "spele" imaginea.La nici 3 ani de atunci am fost transferata in mod abuziv impreuna cu alti 9 colegi din institutie la AGENTIA JUDETEANA DE PRESTATII SOCIALE MARAMURES de unde cu prima restructurare am fost data afara pe motiv ca nu am copii in intretinere,si ca asfi incapabila sa-mi fac treaba la standardele impuse de functia pe care o detineam desi ultimul calificativ obtinut la evaluarea anuala a fost BINE.In prezent locuiesc cu parintii neavand alta sursa de venit decat indemnizatia de handicap in cuantum de 234 lei si pensiile parintilor.Am dat in judecata statul roman pentru ceea ce mi-a facut si am pierdut procesele fiind si excrocata de o avocata cu 1000 lei ,aceasta confiscandu-mi toate actele si nepredand dosarul la tribunal decat foarte tarziu si cu acte lipsa astfel ca eu sa nu am castig de cauza.Ce parere aveti despre aceasta situatie in care am fost pusa?
garbo055387
Postat pe 28 Decembrie 2010 12:17
Si la mine este aceeasi situatie.Sunt o persoana cu dizabilitati fiind in categoria persoanelor cu handicap,datorita unei boli din nastere:insuficienta hipofizara adica sunt mai mica de statura.In ciuda acestei boli vizibila cu ochiul libera am reusit in1995 sa absolv POLITEHNICA din Bucuresti si abia dupa 10 ani am reusit sa ma angajez la AGENTIA JUDETEANA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA MARAMURES in urma unui concurs pentru ocuparea unui post infiintat special pentru mine,ca urmare a unei emisiuni TV a postului local AXA din Baia Mare.Va dati seama la ce stres am fost supusa.Eu una n-am sa uit toata viata.Si asta pentru ca directorul executiv de atunci avand probleme cu legea cauta sa-si "spele" imaginea.La nici 3 ani de atunci am fost transferata in mod abuziv impreuna cu alti 9 colegi din institutie la AGENTIA JUDETEANA DE PRESTATII SOCIALE MARAMURES de unde cu prima restructurare am fost data afara pe motiv ca nu am copii in intretinere,si ca asfi incapabila sa-mi fac treaba la standardele impuse de functia pe care o detineam desi ultimul calificativ obtinut la evaluarea anuala a fost BINE.In prezent locuiesc cu parintii neavand alta sursa de venit decat indemnizatia de handicap in cuantum de 234 lei si pensiile parintilor.Am dat in judecata statul roman pentru ceea ce mi-a facut si am pierdut procesele fiind si excrocata de o avocata cu 1000 lei ,aceasta confiscandu-mi toate actele si nepredand dosarul la tribunal decat foarte tarziu si cu acte lipsa astfel ca eu sa nu am castig de cauza.Ce parere aveti despre aceasta situatie in care am fost pusa?
garbo055387
Postat pe 28 Decembrie 2010 12:17
Uite ca uneori aici "face guvernul" si nu facem noi .Sunt profesor psiholog la un centru de educatie .Va spun ce face guvernul ,ne scoleste gratuit ,fac cursuri PECS ,TERAPII SENZORIALE si alte interventii .Am echipa de logoped,kinetoterapeut ,profesor educator,eu fiind diriginte .Cu ce ma confrunt eu ???Aduc de acasa materiale ,cheltui bani pe carti de comunicare ,pictograme plastifiate ,intaritori ca fructe,ciocolata ,iaurt cu fructe si REZULTATUL??? Mamele care au indemnizatie de insotitor,transport gratuit etc ,nu isi aduc copii la scoala .Pur si simplu le este lene.Imi intrerup terapia ,imi vine sa o las balta .Cam asta e treaba in Romanica.Nu numai statul trebuie sa faca .Mamele chiar nu au nici o obligatie???Daca statul le opreste indemnizatia e RAU.Am o clasa de 9 copii cu deficiente diverse,autisti,boli genetice ,sunt indragostiti de ceea ce fac la scoala .Parintii insa stau si asteapta sa fie rugati sa ii aduca.DECI .... Sa o lasam moarta cu cat ne e de greu...Din 9 ,imi vin 4 , sunt rezultate dar...cand nu au chef d-le mamici dorm linistite.Noroc cu noi profesorii care ii sunam pe banii nostri sau merg cu masina personala dupa ei.
brendajoice_magno
Postat pe 28 Decembrie 2010 19:11
santem noi cu un handicap mai mult sau mai putin vizibil dar , cei ce ne guverneaza din 1990 in coace sint cu adevarat handicarati, le lipsesc neuronii,
pe timpul lui impuscatul am terminat o facultate la seral , lucram in acelasi timp , eram privita ca un om normal, la "galacta galati "ni se oferea conditii de munca ca sa putem merge la ore , banii de salar erau dati la data fixa, intr-un cuvint nimeni nu-mi spunea handicapat.
azi asa numitii patroni imbogatiti peste noapte si prosti gramada " te masoara din cap pina in picioare cu privirea si cu mare greata, "te intreaba citi ani ai , vor 20 ani virsta , 20 ani vechime in cimpul muncii dar inante de toate sa le fii buna la pat , cu cine le tine vrajeala, iar in final " n-au nevoie de handicapati ".
angajarea prin AJOFM , si burda locurilor de munca e o mare vrajeala, un mijloc de a se jstifica niste bani cheltuiti degeaba, nu ai pile si relatii nu te angajeaza nimeni
marialeia
Postat pe 28 Decembrie 2010 20:54
Sotul meu are dizabilitati ( lipsa degete + palma dreapta) in urma unui accident de munca.Lucreaza inca, in aceeasi sectie cu aproape aceeasi colegi , si........spre dezamagirea lui nu intampina greutati de la sefii sai , de la conducere ci de la proprii sai colegi.In urma accidentului a castigat un post la birou .Spun ca a castigat pentru ca s-a specializat , a facut cursuri unele pe cheltuiala intreprinderii altele pe cheltuiala noastra, munceste de 2 ori mai mult decat cei intregi si sanatosi , pune suflet dar colegii sunt foarte nemultumiti ca un CIUNG ocupa un loc la birou.
Asa ca ce pretentii sa am eu de la guvern, parlamentari daca acesti oameni care lucreaza cu sotul meu de 20 de ani ( de 10 a ramas cu probleme) nu pot intelege ca un om fara o parte din mana nu este mort si ca la 40 de ani nici un barbat cu familie nu vrea sa stea acasa cu pensie.
Mai ales ca de lege sotul meu nu este socotit handicapat decat de gradul III.
Asadar ce facem noi oamenii pentru alti oameni care au probleme din nastere sau dobandite? Cum ii ajutam sa se integreze?Le permitem noi oare sa o faca?
vkv
Postat pe 6 Ianuarie 2011 07:07
De la: garbo055387, la data 2010-12-28 12:17:18 Si la mine este aceeasi situatie.Sunt o persoana cu dizabilitati fiind in categoria persoanelor cu handicap,datorita unei boli din nastere:insuficienta hipofizara adica sunt mai mica de statura.In ciuda acestei boli vizibila cu ochiul libera am reusit in1995 sa absolv POLITEHNICA din Bucuresti si abia dupa 10 ani am reusit sa ma angajez la AGENTIA JUDETEANA PENTRU OCUPAREA FORTEI DE MUNCA MARAMURES in urma unui concurs pentru ocuparea unui post infiintat special pentru mine,ca urmare a unei emisiuni TV a postului local AXA din Baia Mare.Va dati seama la ce stres am fost supusa.Eu una n-am sa uit toata viata.Si asta pentru ca directorul executiv de atunci avand probleme cu legea cauta sa-si "spele" imaginea.La nici 3 ani de atunci am fost transferata in mod abuziv impreuna cu alti 9 colegi din institutie la AGENTIA JUDETEANA DE PRESTATII SOCIALE MARAMURES de unde cu prima restructurare am fost data afara pe motiv ca nu am copii in intretinere,si ca asfi incapabila sa-mi fac treaba la standardele impuse de functia pe care o detineam desi ultimul calificativ obtinut la evaluarea anuala a fost BINE.In prezent locuiesc cu parintii neavand alta sursa de venit decat indemnizatia de handicap in cuantum de 234 lei si pensiile parintilor.Am dat in judecata statul roman pentru ceea ce mi-a facut si am pierdut procesele fiind si excrocata de o avocata cu 1000 lei ,aceasta confiscandu-mi toate actele si nepredand dosarul la tribunal decat foarte tarziu si cu acte lipsa astfel ca eu sa nu am castig de cauza.Ce parere aveti despre aceasta situatie in care am fost pusa?


de ce nu apelezi la comisia europeana pentru drepturile omului?
the_voice
Postat pe 6 Ianuarie 2011 20:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
satul de viata 111 De la: elisabeta_boia 15 Mai 2011 22:23
Vorbe intelepte 452 De la: Rotty 5 Decembrie 2015 10:16
Sotul meu are 150 kg si eu 60. 9 De la: dennissa 4 Martie 2012 09:22
TOT CEEA CE SIMT SI MA PUTETI INTELEGE ACUM!!! 6 De la: quasaria 26 Mai 2010 23:56
Confuzie totala! Help!!!!!!!!!! 38 De la: me_reloaded 26 Martie 2011 14:11
Setari Cookie-uri