Barbatul care nu iese din casa

Buna seara,
Nu-mi pun o intrebare retorica referitoare la tipologia asta de barbat, ci o intrebare cat se poate de practica pentru ca propriul meu prieten face parte din categoria asta, din pacate
Sa rezum: nu iesim mai deloc nicaieri si atunci cand iesim trebuie sa trag de el cu arcanu, sa ma rog cu 12 ore inainte, sa il astept ore in sir sa se pregateasca etc. Anul asta nu stiu daca am iesit o singura data intr-un club, iar de baut ceva intr-un bar cred ca maxim de 3 ori.

Si nu vorbesc numai de iesiri care implica cheltuiala, chiar si pt o simpla plimbare trebuie sa ma rog, sa implor. El pretexteaza ca are de lucru, ca nu are bani, ca nu are chef, ca nu are timp. In realitate are timp dar prefera sa stea cu capul in calculator decat sa iasa cu mine. Iar cand iese totusi se plange ca pierde timpul, ca ar putea face ceva util in loc sa se plimbe degeaba.

Nu stiu ce sa mai fac, am obosit sa trag de el pt cate o jumatate de ora petrecute in alta parte decat in casa. imi zice ca atunci cand va avea bani va avea chef sa iasa, dar eu nu cred asa ceva. Cui nu ii place sa se plimbe, sa descopere locuri noi, sa vada lumea inseamna ca nu ii va placea niciodata.

Imi pare rau ca subtem atat de diferiti din punctul asta de vedere, pt ca in rest ne intelegem f bine si tin f mult la el. Voi credeti ca mai e vreo sansa sa se schimbe?
PS zilele astea m-a socat cand mi-a zis ca decat sa mearga sa vada un oras nou mai bine il vede pe google earth
mugure_alb
Postat pe 30 Mai 2011 01:23
eu cred ca are o problema cu dependenta de calculator/ internet...
dar el ce munceste/? in domeniul IT?
adryaana
Postat pe 30 Mai 2011 07:40
Buna dimineata. Ia incearca sa iesi tu singura sau impreuna cu prietenele/prietenii. Invita-l dar nu insista.
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 08:45
are o prietena barbat de-asta...nu stiu al tau cum e, dar ea cam asa isi descrie omu`: puturos, comod, izolat, antisocial si prost crescut (dupa ce se chinuie si reuseste sa-l miste pe la vreo petrecere sau intrunire, numai de glume proaste se tine). sotia lui e invizibila, primul lucru pe care-l face cand ajunge acasa e sa deschida computerul. al doilea si ultimul e sa ramana acolo
ufishor
Postat pe 30 Mai 2011 10:38
si mai este cu el?
cricat
Postat pe 30 Mai 2011 10:42
dap . il iombesteeee
ufishor
Postat pe 30 Mai 2011 10:44
pana ii trece
cricat
Postat pe 30 Mai 2011 10:49
un fel de a te iubi cu sifonierul
jeanette40
Postat pe 30 Mai 2011 10:53
mda... unora le place
cricat
Postat pe 30 Mai 2011 10:56
si cate sifoniere or mai fi in functiune pe lumea asta.
oare o fi existand vreo liga a lor proprie, vreo asociatie, ceva...
Eugenia69
Postat pe 30 Mai 2011 11:14
mugure_alb
de cat timp se petrece povestea asta intre voi?
de cat timp sunteti impreuna?
el face bani stand pe net?
ce varsta are propriul tau prieten?
viata lui inainte de-a fi cu tine, era diferita? fiindca e foarte posibil sa fi fost la fel, iar tu sa fi neglijat acest aspect, considerandu-l minor, iar acum a devenit deranjant...

chestia cu google eatrh e in avatanjul tau.
ok .. il vedeti pe google earth cu arata si pe urma il descoperiti la pas - ar putea sa fie argumentul tau forte!

in rest se ajunge la saturatzie, insa depinde care cedeaza primul!
poti ceda tu si sa-l lasi cu computerul
sau poate ceda el saturandu-se de computer
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 11:20
buna, nu dispera am avut si eu unul la fel :). (scuze inca mai am) totul se rezuma la situatia financiara si la egoismul lui (se crede superior tuturor) , daca continuu cu el mai mult ca sigur vei ramane singura dupa un timp cand i si va da seama ca nu s a distrat destul si timpul trece etc.
nu te izola de prieteni din cauza lui si potu iesi si singura cu ei, fa ti cercul tau , o sa fie gelos cam peste trei luni si te va baga in seama mai mult, nu i reprosa nimic (o sa fuga);)
OTEEA
Postat pe 30 Mai 2011 11:22
sau poate, din cauza monitorului, in care ii sticlesc ochishorii, nici n-o sa observe ca ea nu mai e prin preajma, si sunand-o ramane stupefiat ca este plecata cu amici si amice intr-un club, bar etc.
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 11:26
mugur alb,abia acum ai observat aceasta situatie?cand ai acceptat aceasta relatie stiai f bine la ce te inhami.e clar ca lipsa de comunicare nu este tocmai "o calitate" in relatia ta.si IT-ul este tot un drog atunci cand el iti "conduce " viata.daca nu vrei sa stai cu un "drogat'schimba partenerul oricat te-ar durea.parerea mea!
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Mai 2011 11:45
De la: ufishor, la data 2011-05-30 10:38:32are o prietena barbat de-asta...nu stiu al tau cum e, dar ea cam asa isi descrie omu`: puturos, comod, izolat, antisocial si prost crescut (dupa ce se chinuie si reuseste sa-l miste pe la vreo petrecere sau intrunire, numai de glume proaste se tine). sotia lui e invizibila, primul lucru pe care-l face cand ajunge acasa e sa deschida computerul. al doilea si ultimul e sa ramana acolo

haha:) numai ca al meu e chiar in elementul lui impreuna cu oamenii, e foarte sociabil si deschis, numai de la o vreme s-a inchis f mult in el. E drept ca are si mai multe probleme acum, dar nu reusesc sa-l scot din starea asta deloc.
mugure_alb
Postat pe 30 Mai 2011 14:00
lasa-l draga in casa si iesi in oras cu fetele, distreaza-te si lasa-l in plata domnului cu calculatorul lui
tusi_Oli
Postat pe 30 Mai 2011 14:10
mugure
i-ai si gasit scuza, deci acum asteapta sa-i treaca. termina el problemele si isi revine la normal. o sa-ti zica chiar el sa iesiti si etc... numai sa mai aibe de unde sa te ia, sau sa-si mai aminteasca cine esti, cum te cheama, si ce nr de tel ai, sau id de mess in rest e ok fii calma si rabdatoare ca-i trece
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 14:32
mugure alb ,tie chiar iti pasa de tine?daca iti permiti un "haha" inseamna ca "nu da in fiert" situatia!dece pui intrebari existentiale totusi???e clar suntem in epoca facilului !
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Mai 2011 14:44
in timp ce tu te chinui sa l scoti o sa uiti de tine si o sa ajungi un obiect dispensabil.
mugure alb TREZIREA
OTEEA
Postat pe 30 Mai 2011 14:48
alfi, good point
michelle_
Postat pe 30 Mai 2011 15:19
sarut mana ma_mi_
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 15:44
De la: alfheim, la data 2011-05-30 14:32:57mugure
i-ai si gasit scuza, deci acum asteapta sa-i treaca. termina el problemele si isi revine la normal. o sa-ti zica chiar el sa iesiti si etc... numai sa mai aibe de unde sa te ia, sau sa-si mai aminteasca cine esti, cum te cheama, si ce nr de tel ai, sau id de mess in rest e ok fii calma si rabdatoare ca-i trece

eu cred ca nu risca sa ma uite pt ca locuim in aceeasi casa...sau in caz de ceva...vorbim pe facebook stiu ca o sa r�deti, dar fac si eu haz de necaz. Nici nu imi pot imagina sa ma despart de cineva pt ca nu ii place sa iasa, totusi e un om bune si suntem de multi ani impreuna. Ce e drept nu a fost niciodata mare amator de iesiri, dar in primii ani ai relatiei ieseam mai des.
mugure_alb
Postat pe 30 Mai 2011 16:24
De la: demonsauinger, la data 2011-05-30 14:44:31mugure alb ,tie chiar iti pasa de tine?daca iti permiti un "haha" inseamna ca "nu da in fiert" situatia!dece pui intrebari existentiale totusi???e clar suntem in epoca facilului !

eu ziceam haha la alt nene dat exemplu pe forum, care parea un caz mai grav:)
mugure_alb
Postat pe 30 Mai 2011 16:26
cine stie ce este in capul lui..Poate s-a obisnuit cu calculatorul....eu zic sa incercati sa purtati o discutie serioasa,,,sa tina cont si de parerille tale,,o data sa faca ce iti place tie,,o data ce ii place lui...intr-o relatie amandoi trebuie sa fie multumiti
ingerasulluptator
Postat pe 30 Mai 2011 16:34
Vorbeste deschis cu el si spune-i exact ce te deranjeaza. Vezi care e solutia lui.
P.S.: Discutati cand nu e niciun calculator deschis prin preajma.
Rha
Postat pe 30 Mai 2011 16:45
pfffffffff cat moralism si cata iesperientza ingerashule... uimitor
cati ani de casnicie ziceai ca ai?

mugure_alb daca zici ca intr-o vreme era mai bine, amu pentru o chestie din asta nu vad de ce disperi, sunt cazuri si cazuri, cu rabdare o sa-i treaca. oricum, scuza i-ai gasit-o!
vezi insa dupa computer sa nu-si gaseasca alta dragoste, de alta natura sau din alta natura
alfheim
Postat pe 30 Mai 2011 16:46
De la: adryaana, la data 2011-05-30 07:40:58eu cred ca are o problema cu dependenta de calculator/ internet...
dar el ce munceste/? in domeniul IT?

propriu zis nu lucreaza in IT, dar in timpul liber lucreaza la un film, il modifica, il adapteaza, deci implicit trebuie sa fie pe calculator. Dar nu inteleg de ce fiecare minutel trebuie sa-l petreaca cu acest film.
mugure_alb
Postat pe 30 Mai 2011 16:47
...si nu cu tine, corect!
michelle_
Postat pe 30 Mai 2011 16:50
Odiseea moderna ...........cat se indentifica fetele astea cu Penelopa treziti-va , trece viata pe langa voi
jeanette40
Postat pe 30 Mai 2011 16:52
mugure, daca tu consideri ca `n-ai sa te desparti` de el doar pt ca nu iese, atunci, indura-l asa cum e! dar sa nu te mai plangi! ai spus ca ai incercat sa discuti cu el si ca e indaratnic la dialog si stabilirea unei linii de mijloc, asadar, dormi asa cum iti asterni! ideea e ca nu inteleg de ce tu sa accepti `nevoile` lui (daca se pot numi nevoi), iar el sa fie surd la dorintele si nevoile tale!
esme
Postat pe 30 Mai 2011 16:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa imi dau seama... 5 De la: thrillia 19 Decembrie 2010 21:43
Ce as putea sa fac??? 42 De la: Simona-Alexandra 29 Martie 2015 17:31
Scrisoare deschisa! 44 De la: anca_53 12 Aprilie 2010 11:47
penis mic 158 De la: garbo198382 24 Iulie 2018 11:20
CE ALEGI IN VIATA? 15 De la: FIDELE 10 Aprilie 2012 23:27
Setari Cookie-uri