El e penticostal si eu ortodoxa

Pe drumul �la abrupt, mai facem �i popasuri...
Axl_22
Postat pe 21 Februarie 2012 15:15
De la: SAL, la data 2012-02-21 15:14:46Daa, sarutmana, multumesc!

am avut si eu...dar, orice minune, tine trei zile
dor72_
Postat pe 21 Februarie 2012 15:16
De la: SAL, la data 2012-02-21 15:10:57Irino, ia, sa fiu eu serios cinci minute si sa-ti explic cum vad eu treaba cu religiile.
Dumnezeu(divinitatea) e unul singur.
Toti (ma rog, majoritatea) credem intr-o entitate superioara, in Dumnezeu.
Religiile sunt cai prin care omul incearca sa stabileasca o legatura cu divinitatea. E asa ca o ascensiune pe munte, unii o iau pe drumul mai abrupt, altii ocolesc pe carari mai prietenoase dar in final toti se intalnesc la un moment dat pe piscul muntelui. La fel cred ca e si cu religiile.
pai copii lui Dumnezeu gandesc constructiv..Construiesc caractere,se vede ceva in urma lor..
dar la unii nu se vede nimic,,sunt doar ipocriti,
ingerasulluptator
Postat pe 21 Februarie 2012 18:49
Cea�� ca la Londra.
Axl_22
Postat pe 21 Februarie 2012 19:18
Acasta relatie nu are nici un viitor!
Ca sa poti convietui cu cineva trebuie sa ai acelasi mediu, prieteni, gusturi.
Tu ai vrea sa convietuiasca un vulture cu un un harciog.
Veti avea acelasi viitor!
Poti sa te gandesti la un partener numai atunci cand veti avea amandoi aceleasi preocupari, ganduri, idealuri .
Daca el ar tine un pic la tine s-ar fi interesat ce religie ai, la ce biserica te duci, ce obiceiuri si ce prieteni.
Si daca s-ar potrivi cu felul tau de a fi, le-ar adopta, ar vrea sa cunoasca in ce consta religia ta.
Tu ai cerut binecuvantarea parintilor tai sa fii prieten cu el?
Daca nu, inseamna ca subconstientul tau il respinge,
prietenii tai ce parere au despre el?
Din afara, cand nu esti implicat vezi mult mai bine!
Cauta in cercul tau de prieteni, vei gasi precis !
ralucagabrielap
Postat pe 22 Februarie 2012 10:53
Ce au p�rin�ii mei cu subcon�tientul? Iar �s blond�.
Axl_22
Postat pe 22 Februarie 2012 10:58
Pai asta e soparla; unde lucrurile pot fi frumoase si simple , de ce sa nu le complicam?
SAL
Postat pe 22 Februarie 2012 11:34
Eu ma concetrez pe Dragobete ca si pe mine ma cheama Dragomir si astazi nu trebuie sa mai fiu suparat. Pup fete de Dragobete!
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 09:40
sa luam bilet de ordine?
Eugenia69
Postat pe 24 Februarie 2012 09:43
Minunea asta tine numai o zi.....dar poate sa tina si toata viata(o minunatie)
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 09:43
...eh! esti prima si iti functioneaza telepatia. merci' scumpo!
Fss_ssu
Postat pe 24 Februarie 2012 09:46
amin. sa fiu, on topic.
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 09:46
adica, asa sa fie! primesc un pupic?
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 09:48
tot on topic

Dragostea este rabdatoare, dragostea este buna
si nu invidiaza pe nimeni.
Dragostea nu este laudaroasa, nici ingamfata sau nepoliticoasa;
niciodata egoista,nu poate fi jignita,
Dragostea poate infrunta orice,
nu exista limite pentru credinta ei,
dragostea este speranta si rabdarea.


si pupici
Eugenia69
Postat pe 24 Februarie 2012 09:51
pe cine iubesti, asa cu foc?
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 10:01
imi place cum clipeste des din gene
Eugenia69
Postat pe 24 Februarie 2012 10:05
Uite acilea am gasit pe Biblia on line, caracteristici ale dragostei din 1corinteni 13 :4-8
4 Dragostea este �ndelung r�bd�toare, este plin� de bun�tate: dragostea nu pizmuie�te; dragostea nu se laud�, nu se umfl� de m�ndrie,
5 nu se poart� necuviincios, nu caut� folosul s�u, nu se m�nie, nu se g�nde�te la r�u,
6 nu se bucur� de neleguire, ci se bucur� de adev�r,
7 acopere totul, crede totul, n�d�jduie�te totul, sufere totul.
8 Dragostea nu va pieri niciodat�.

Irino, de dragobete iti doresc sa cunosti aceasta dragoste
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 12:02
Uite acilea am gasit pe Biblia on line, caracteristici ale dragostei din 1corinteni 13 :4-8
4 Dragostea este �ndelung r�bd�toare, este plin� de bun�tate: dragostea nu pizmuie�te; dragostea nu se laud�, nu se umfl� de m�ndrie,
5 nu se poart� necuviincios, nu caut� folosul s�u, nu se m�nie, nu se g�nde�te la r�u,
6 nu se bucur� de neleguire, ci se bucur� de adev�r,
7 acopere totul, crede totul, n�d�jduie�te totul, sufere totul.
8 Dragostea nu va pieri niciodat�.

Irino, de dragobete iti doresc sa cunosti aceasta dragoste

ete... ce carti culte citesti matale... !!!! si eu ii doresc lui irinuca dragoste, dar nu asa cum scrie (mincinos si infoiat, ca in Biblie ! mai ales ca irinuca nu crede in ce scrie in biblie... si asta a facut-o sa castige de la mine 6,71 puncte bune !!! si nu numai ei... ci la toata lumea doresc ! eu nu prea cunosc sarbatoarea asta... dar in general, eu nu iubesc numai de sarbatori si de aia nici nu prea tin cont de ele. pagan... ce vreti !!! si in ce ai scris mai sus (tu n-ai nici o vina... shezi ghine... ! ) e mult neadevar ! dragostea pizmuieste... ea se mai bucura si de nelguire (apropo... ce e aia ? eu credeam ca se scrie "nelegiuire"... )... stiti voi la ce ma refer... se bucura de gelozie, se poarta si necuvincios (imi iubesc sotzul dar m-am indragostit de ala care aduce pizza.... ), etc !!! pe pliante scrie de bine... dar in viata.... e altfel ! in unele cazuri, adevarat !
barboneli
Postat pe 24 Februarie 2012 12:18
sa nu comparam totusi, Biblia cu pliantele!
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 12:23
pai nici nu le-am comparat... dar nici nu "cumpar" ce scrie in ele... ! sorry !
barboneli
Postat pe 24 Februarie 2012 12:40
nici nu se poate cumpara! e cel mai frumos citat. iubirea inseamna si respect...
Katinka
Postat pe 24 Februarie 2012 12:47
barbo, dragobetele e o sarbatoare pagana, de pe vremea tracilor aparatuta.
Eugenia69
Postat pe 24 Februarie 2012 12:50
nu cunosti iubirea, daca nu RESPECTI omul de langa tine.
e usor sa rastalmacesti.

si paganii iubeau, si ateii iubesc. ce e rau in a sarbatori dragostea?
Eugenia69
Postat pe 24 Februarie 2012 13:00

"barbo, dragobetele e o sarbatoare pagana, de pe vremea tracilor aparatuta."

crezi... ??? pai tracii nu erau romani... !


Dragobetele este o s�rb�toare cu radacini slave de rit vechi celebrat� �n unele locuri si pe teritoriul tarii noastre pe 24 ( Glovo-Obretania) sau pe 28 februarie, l, 3 și 25 martie. S�rb�toarea de Dragobete ( Vobritenia )este considerat� echivalentul s�rb�torii Valentine's Day, sau ziua Sf�ntului Valentin, s�rb�toare a iubirii. Etimologia cuv�ntului a fost dezb�tut� de numeroși etnologi și filologi, propun�ndu-se variate explicații pentru originea sa. Dragobetele este o sarbatoare cu o traditie relativ noua , avand o "vechime" in jurul a 170-180 de ani de la patrunderea ei in teritoriile romanesti si p�strate cu prec�dere �n nord-estul ,sudul-estul și sud-vestul Rom�niei.
(Wikipedia...)

sa fie... deci azi se iubeste mai tare si mai mult decat pe... 23 iunie ? sau 14 august... ? hai ca glumesc... ! traiasca dragostea.... !
barboneli
Postat pe 24 Februarie 2012 13:04
Va recomand Cartea Calea catre Hristos de Ellen G. White
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 13:40
Ellen G. White e fondatoarea religiei Adventiste de ziua a saptea . Nu comentez dar nu sunt fanul acestei grupari
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 13:53
paiii... nici eu prea vad diferentza ! dar se pare ca e.... !
barboneli
Postat pe 24 Februarie 2012 14:03
De la: SAL, la data 2012-02-24 13:53:24 Ellen G. White e fondatoarea religiei Adventiste de ziua a saptea . Nu comentez dar nu sunt fanul acestei grupari
Da asa este,dar nu conteaza religia.. Ellen G.White a respectat poruncile si a trait viata ei in neprihanire...Si prin omul neprihanit vorbeste cuvantul lui Dumnezeu..
Nu conteaza religia...religia este un cult..
Poti fii in orice religie,,dar daca respecti poruncile si mergi pe calea lui Hristos te numesti Crestin.
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:14
Poruncile au fost valabile in vechiul testament insa o data cu venirea lui Hristos el a zis:,,V� dau o porunc� nou�: S� v� iubi�i unii pe al�ii; cum v-am iubit Eu, a�a s� v� iubi�i �i voi unii pe al�ii. Prin aceasta vor cunoa�te to�i c� sunte�i ucenicii Mei, dac� ve�i avea dragoste unii pentru al�ii.� Iisus in Ev Ioan 13
SAL
Postat pe 24 Februarie 2012 14:20
Eu nu consider ca faptul in sine de a-ti schimba religia este un pacat...Important sa o faci cu ganduri curate si de a dori cu adevarat sa il cunosti pe Dumnezeu..nu sa o faci pt interese materiale..cum o fac altii
Poti fii in orice religie,,,dar daca respecti poruncile,,,esti un om cinstit,,,care traieste viata in neprihana,,,inofensiv...facand binele neconditionat chiar daca nu primeste nimic de la oameni,recunostinta,acel este un copil al lui Dumnezeu indiferent de religie....
daca stai sa te gandesti nici ortodoxii nu sunt mai breji,ca te pun sa te inchini la moaste de credinciosi morti,,,in loc sa te inchini direct la Hristos...Doar si in cele ece porunci scrie sa nu iti faci alti Dumnezei si sa te inchini lor....sa te inchini doar lui Dumnezeu,Lui Iisus exemplu nostru.
ingerasulluptator
Postat pe 24 Februarie 2012 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Portretul unui prieten 82 De la: garbo265966 30 Mai 2012 20:36
Cum il faci sa te sune dupa prima intalnire 77 De la: Axl_R 14 Decembrie 2012 13:11
[email protected] 3 De la: garbo167167 12 August 2012 23:35
Relatii pe internet 164 De la: zambil 12 Aprilie 2010 17:15
Apara-ti drepturile si ideile. Apara-ti personalitatea. 31 De la: ingerasulluptator 23 Iulie 2012 23:27
Setari Cookie-uri