Carti de dezvoltare a inteligentei

Hai floricico....uita-l pe cel ce te-o necajit.Plebea

...este ce-a mai vizibila "sursa" de inspiratie pt. ce-i ce practica "sportul" asta....nu ma intelege gresit si nu te rog de data asta.
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2012 20:48
De la: quasaria, la data 2012-04-18 18:56:50esti capabila sa intelegi sensul unui cuvint folosit in context?
"Dezvoltare asincrona"?
Asincronia dezvoltarii?

Ia incerca...
Daca nu reusesti si nu reusesti, cauta pe internet.
Nu pari pedanta si redundanta - ci pare sa iti fie imposibil sa corelezi sensuri, ceea ce e mult mai grav.
Te blochezi la a nu intelege "high gifted" (e termenul in engleza americana, l-ai gasi pe forumurile lor daca ai avea acces la ele) pentru ca nu are un "ly" la sfarsit.
Idem - nu pricepi sensul de asincron ca dezvoltare, doar sensul temporal.
Iar eu crede-ma ca n-am rabdare si nici talent pedagogic, si nici macar bunavointa sa explic a doua oara.
E o problema cu care m-am confruntat si eu - au descoperit-o cind aveam 10 ai, la psihiatru - nu la psiholog, la psihiatru. E o problema cu care se confrunta si fie-mea. Deci sint cat se poate de "neconfuzata" in domeniu de vreo 30 de ani.
Vrei sa crezi floricelele despre ce frumos e sa ai un copil care functioneaza altfel decit tine? Fine. Probabil asta e motivul pentru care foarte multi copii care ar fi straluciti se pierd - din cauza obtuzitatii aflate in insitutiile de invatamint, si din cauza ignorantei unora care ar trebui sa inteleaga ce se intimpla cu ei. Tu esti un exemplu absolut elocvent - si de ignoranta, si de obtuzitate. Continui sa ma contrazici asupra problemelor acestor copii chiar daca eu m-am aflat in situatia asta si tu nu, copilul meu se afla in situatia asta si tu nu stiu citi copii de acest tip ai intilnit pina acum.

Nu am intalnit prea multi copii de genul asta spre norocul meu si al lor. Dar nici nu am auzit de multi overgifted din astia care sfarsesc drogandu-se sau culegand cartofi.
Iar daca am crezut ca te referi la autisti atunci cand vorbeai despre high(ly)gifted este
pentru ca supradotatii astia in descrierea ta au mai degraba caracteristicile unor autisti sau sociopati, iar eu continuu sa cred - in ignoranta mea si in ciuda exemplului evident pe care-l oferi - ca exista si genii care sunt relativ integrate social.

Admit insa ca, in cazul in care geniul prezinta tulburari psihice sau de comportament,
este foarte posibil ca overgiftii sa evolueze atipic, devenind insuportabili pentru cei din jur si pentru ei insusi (pe tine de fapt de ce te-au dus la psihiatru parintii tai Q, sa nu-mi spui doar pentru ca-i uimeai cat de desteapta erai?!).
Este surprinzator sa constat insa, pentru o persoana atat de dotata intelectual, ce grad scazut de inteligenta emotionala poti avea (cum reduci si explici totul la doar la perceptiile si experientele tale de viata, cum te consideri normativa in perceptele si sentintele tale pe care incerci sa le impui celorlalti, doar pentru ca esti altfel si rezolvai ecuatii de gradul trei pe cand altii inca mai purtau pampersi). Crede-ma nu ti-o spun din invidie, consoleaza-te zicandu-ti ca o fac din obtuzitate.
Daca tu cu un IQ atat de elevat nu poti intelege ca este normal ca persoanele obtuze si ignorante sa gandeasca si sa reactioneze in limitele ignorantei lor (adica nu atat de profund ca tine) cum ai vrea ca acestea sa inteleaga abisul gandirii tale?
charmelen
Postat pe 18 Aprilie 2012 23:28
De la: suparatu_, la data 2012-04-18 20:29:06...noh!...am un Fix bun....dar mersic'!
floricico...scrie si matali o carte de dezvoltare a inteligentei dar sa-mi dai mie titlu de autor
...da?...Te rog frumos!

....si sa fie cu...".schitze" vesele, sa n-o ia razna copilu si sa ajunga filozof....da?


n-ar fi mai bine doar cu poze si desene de colorat ca sa eliminam orice risc de epuizare intelectuala?
charmelen
Postat pe 18 Aprilie 2012 23:53
charmelen, subiectul e foarte amplu... si chiar nu vreau sa il dezvolt foarte mult.
Ai sa vezi multi culegind cartofi - sau gatind sarmale, dar n-ai sa ii identifici. Gifted nu inseamna "geniu", nici h.g. nu inseamna geniu.
Bineinteles ca pot fi realizati social - tine foarte mult de "nurture" - modul in care sint ajutati sa se dezvolte - cit si de "nature" - cit de mare este diferenta de medie si in care le sint abilitatile "gifted". Dar dpdv al caracteristicilor toti vin "la pachet" cu o serie de vulnerabilitati comune, pe care trebuie sa le cunosti ca sa ii poti educa - modul in care procedezi cu un copil normal si echilibrat nu va da rezultate.



quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 00:54
De la: quasaria, la data 2012-04-19 00:54:54charmelen, subiectul e foarte amplu... si chiar nu vreau sa il dezvolt foarte mult.
Ai sa vezi multi culegind cartofi - sau gatind sarmale, dar n-ai sa ii identifici. Gifted nu inseamna "geniu", nici h.g. nu inseamna geniu.
Bineinteles ca pot fi realizati social - tine foarte mult de "nurture" - modul in care sint ajutati sa se dezvolte - cit si de "nature" - cit de mare este diferenta de medie si in care le sint abilitatile "gifted". Dar dpdv al caracteristicilor toti vin "la pachet" cu o serie de vulnerabilitati comune, pe care trebuie sa le cunosti ca sa ii poti educa - modul in care procedezi cu un copil normal si echilibrat nu va da rezultate.


Stiu ca gifted si hg nu inseamna chiar geniu. De fapt geniu este un termen profan neacceptat de terminologia de specialitate. O persoana ca Mozart ar fi categorizata ca highly gifted in literatura de specialitate.
Si bineinteles ca pentru a se realiza dpdv social, aceste persoane au nevoie de o educatie speciala, adapatata nevoilor lor, dar majoritatea celor care se ocupa de ei n-au calificarea si nici abilitatile necesare pentru a-i ajuta sa se dezvolte optim si sa se integreze social.
De aceea ei tind sa-si dezvolte un set de valori si norme etice, sociale inacceptabile pentru majoritate si asta-i face sa apara asociali sau freaks in ochii acestei majoritati, si de-aici drama lor existentiala. Lor li se potriveste de minune fraza: Opriti planeta, vreau sa cobor!, un ideal din pacate intangibil.

Si-atunci ce-i de facut? Cum ceilalti nu pot deveni mai destepti si din pacate reprezinta majoritatea (prosti, dar multi - cum ar zice Voda Lapusneanu), lor nu le ramane decat sa-si micsoreze turatia pentru a se sincroniza cu ceilalti. Este o regula de functionare si stabilitate a oricarui sistem ( fizic, social) care tinde sa se echilibreze prin reconfigurarea relatiilor dintre elemente. In mod evident, unele persoane vor fi defavorizate, mais c'est la vie!

charmelen
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:07
Dezvoltarea inteligentei? Prost sa fii, noroc sa ai!
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:12
De la: garbo_2192, la data 2012-04-19 13:12:25De ce sa ai nevoie de dezvoltarea inteligentei? Prost sa fii, noroc sa ai!


asa e floricel, cred ca tu esti o persoana tare norocoasa
charmelen
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:16
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:17
De la: garbo_1502, la data 2012-04-03 17:08:33
Eu i-am citit povesti copilului meu inca din primele luni de viata. stiam ca nu ma poate auzi, dar mi-am format un obicei frumos pe care si acum il am (bebe are 5 ani si 7 luni acum). are un vocabular impresionant. intr-o zi s-a suparat pe mine si mi-a spus "lasa ca are bunicul ac de cojocul tau!" :)) a fost incredibil de dulce. m-a impresionat atat de tare ca mi-am dat seama cat de importanta a fost lectura acelor carti pentru dezvoltarea lui. as vrea sa continui obiceiul dar nu stiu ce carti sa ii mai cumpar. imi poate recomanda cineva ceva frumos?
invata-l pe copilul tau sa se roage la Doamne Doamne sa il ajute sa fie destept si curajos..poti cumpara carti inteligente,,dar sa te rogi ca sa selectezi ce este logic din ele..si cartile sunt scrise de oameni,,,si oamenii sunt incompleti,le lipsesc cateva doage
ingerasulluptator
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:32
De la: garbo_2192, la data 2012-04-19 13:12:25Dezvoltarea inteligentei? Prost sa fii, noroc sa ai!
da asa gandesc toti.Pica para malaiata in gura lui matafleata
ingerasulluptator
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:33
Doare foarte tare, daca gandesti?
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:36
De la: garbo_2192, la data 2012-04-19 13:36:54Doare foarte tare, daca gandesti?
decat sa ma chinui in prostie ca altii,mai bine ma chinui in adevar.
ingerasulluptator
Postat pe 19 Aprilie 2012 13:45
De la: Prietena, la data 2012-04-19 13:36:54Doare foarte tare, daca gandesti? [/quote


Nu doare findca gandesti doare rezultatul" gandiri"
'D'...eu am incetinit ritmul nu ma simt la fel de motivat ...ca in " vremurile lui Voda Lapusneanu"...pe atunci erau multi....dar acum suntem si mai multi si "asta" ....ii acopera/ ceilalti.

"Prietena"....chiar vrei sa fii prietena cu oricine?

Ingeras... e punctul tau de vedere(sigur) nu ti-l ia nimeni !

Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 15:33
Charmelen..daca / adulti i-ar preocupa mai mult coloratul in "culori vii ,sanatoase..."
...ai simti si tu adevarata inteligenta si copila ta te-ar Iubi si mai mult! (scz. nu zic ca nu o face!)

O zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 15:42
De la: suparatu_, la data 2012-04-19 15:33:25
De la: Prietena, la data 2012-04-19 13:36:54Doare foarte tare, daca gandesti? [/quote


Nu doare findca gandesti doare rezultatul" gandiri"
'D'...eu am incetinit ritmul nu ma simt la fel de motivat ...ca in " vremurile lui Voda Lapusneanu"...pe atunci erau multi....dar acum suntem si mai multi si "asta" ....ii acopera/ ceilalti.

"Prietena"....chiar vrei sa fii prietena cu oricine?

Ingeras... e punctul tau de vedere(sigur) nu ti-l ia nimeni !

Zi fr.!


Daca voi nu ma vreti, EU va vreau!
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 15:54
De la: suparatu_, la data 2012-04-19 15:42:42Charmelen..daca / adulti i-ar preocupa mai mult coloratul in "culori vii ,sanatoase..."
...ai simti si tu adevarata inteligenta si copila ta te-ar Iubi si mai mult! (scz. nu zic ca nu o face!)

O zi fr.!


iar faci presupuneri precipitate!
Nu cred ca inteligenta parintelui influenteaza prea mult dragostea copilului. Iar fetita mea ma iubeste intr-adevar nejustificat de mult - poate si pentru ca nu-i impun nici o activitate didactica, o las sa deseneze si sa coloreze ce vrea ea - cand vrea sa invete engleza sau sa danseze ii pun cantecele pe youtube sau ii citesc cate o povestire cand imi cere, daca am timp. In general nu-i impun nimic, are o dorinta de invatare si de intelegere iesita din comun (la fel ca a mea la varsta ei), iar eu doar incerc sa i-o canalizez putin.

Apropo poti sa-mi explici ce intelegi exact prin culori vii, sanatoase? Din afirmatiile tale rezulta ca ar exista si niste culori "moarte, bolnave". Ce instanta le defineste ca atare?
charmelen
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:02
...Daaaaa! ...cum sa nu precipitatia-mi, nu-i si ea o componenta lichida vrei sa zaci matali?
....vad ca te-ai sucit deja la 180 de grade, ii placut/ parca si mai explicita intelepciunea ta,
...eu cu apa ceia'...am experimentat ....am baut si m-am trezit....tot treaz eram / dar miroseam a busuioc ...si acu' fac in fiecare an experiment...imi place mirosul!

Ce instanta defineste?!..... amesteca culori deschise cu fetita ta si vezi ce rezulta/cititi-va bucuria reciproc si iti dai raspunsul singura...nu cauta pers./instanta X alta putere care sa defineasca viatza/ bucuria/ fericirea / si tot ce inseamna stare de bine/ sanatate.
Daca nu simti toate astea, sa stii ca e "moarte, bolnave"
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:29
[quote name='Prietena'
Daca voi nu ma vreti, EU va vreau! [/quote]

....eu vreau numai ce-mi face bine...poti / vrei sa intelegi?
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:39
_NOBODY_
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:49
bineinteles ca urmeaza excluderea din orice alta forma de colectivitate - ginta, trib, etc - daca "ai tupeul" sa contrazici sau macar sa "diseci" sau sa incerci sa iti explici o teorie/regula luata de facto... Witch hunt.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 16:52
in rest, interesante observatiile, personal cred in empiric mai mult decit in orice teorie. Pina la urma, lucrurile sint asa cum sint si tot asa ramin si daca ni le explicam bine, si daca ni le explicam prost, si daca nu ni le explicam deloc. Sint convinsa ca peste ani "axiomele" de acum vor fi privite tot ca niste obiceiuri bizare - cum se inchinau si altii la tunet doar pentru ca nu pricepeau ce mama ma-sii bubuie ala, precis e o forta supranaturala... Devine coercitiv atunci cind limitezi cunoasterea la "e asa pentru ca asa zice la carte". Ne nastem cu un potential mult mai bun decit cel cu care intram in viata adulta: pentru simplul fapt ca ni se creaza mai multe bariere decit atunci cind eram copii si ni se limiteaza intrebarile: curiozitatea. De fapt, la baza tuturor pasilor spre evolutie a stat o anumita candoare si curiozitate. Daca toti am fi luat lucrurile asa cum sint, am fi stagnat la nivelul momentului respectiv.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 17:11


)))))) (:
Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 17:55

cam...contradictorii semnele alea.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 18:56
.....numai unu ...daaa!
Vrei sa fii "Milionara"?

Fss_ssu
Postat pe 19 Aprilie 2012 19:02
De la: suparatu_, la data 2012-04-19 16:29:12...Daaaaa! ...cum sa nu precipitatia-mi, nu-i si ea o componenta lichida vrei sa zaci matali?
....vad ca te-ai sucit deja la 180 de grade, ii placut/ parca si mai explicita intelepciunea ta,
...eu cu apa ceia'...am experimentat ....am baut si m-am trezit....tot treaz eram / dar miroseam a busuioc ...si acu' fac in fiecare an experiment...imi place mirosul!

Ce instanta defineste?!..... amesteca culori deschise cu fetita ta si vezi ce rezulta/cititi-va bucuria reciproc si iti dai raspunsul singura...nu cauta pers./instanta X alta putere care sa defineasca viatza/ bucuria/ fericirea / si tot ce inseamna stare de bine/ sanatate.
Daca nu simti toate astea, sa stii ca e "moarte, bolnave"


Eu nu m-am sucit deloc, mai degraba altcineva a ales sa-si schimbe pozitia si ii pare acum mai explicita intelepciunea mea. Sau mai optima. Sau mai +
Continua sa colorezi.
Ignorance is bliss. Fericitule!
charmelen
Postat pe 19 Aprilie 2012 19:35
De la: suparatu_, la data 2012-04-19 19:02:42 .....numai unu ...daaa!
Vrei sa fii "Milionara"?



cine, eu? Milionara in centi :-))
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2012 20:50
De la: quasaria, la data 2012-04-14 15:08:45e foarte bine sa lasi copilul sa isi dezvolte vocabularul. Nu neaparat vocabularul este echivalent cu "inteligenta". Iar stimularea/suprastimularea inteligentei nu e intotdeauna un lucru bun.Inteleg frenezia asta cu "dezvoltarea inteligentei" pentru cineva care are un copil mai putin dotat intelectual. Daca e in limitele normale, e mai bine sa il lasi asa: in limite normale. Va trai intr-o lume in care cei cu un IQ mediu au cele mai multe sanse de adaptare si succes: nu intr-o lume conceputa pentru genii.


submediocrii si cei cu inteligenta medie, sunt cei mai adaptati si de succes
pinkrainbow
Postat pe 30 Noiembrie 2015 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avorturi nedorite 58 De la: cinezee 14 Februarie 2010 15:00
Babelopolis - Ora�ul de Vacan�� de la Babel 1 De la: garbo_3703 26 Mai 2012 09:50
V�nd juc�rii educative din lemn la pre� FB 1 De la: vtunde 30 Iulie 2010 15:11
noi cu cheia de gat.....ei cu ID-ul pe invizibil 22 De la: Ioanaaaaaaaa 1 August 2010 21:04
Evolu�ia conceptului de inteligen�� 25 De la: daniilia 15 Noiembrie 2011 16:40
Setari Cookie-uri