am ramas insarcinata si sotul m-a inselat

am tot banuit ca sotul m-a inselat dar de fiecare data cand ii spuneam imi spunea ca sunt nebuna. acum chiar mi-a recunoscut si eu sunt furioasa pe el si nu ii mai vorbesc..si intre timp am aflat ca sunt insarcinata.. ce naiba fac? nu pot sa imi cresc copilul singura pt ca nu mi se pare corect fata de micut, dar in acelasi timp mi-l doresc atat de mult..... :((
garbo_1474
Postat pe 4 Mai 2012 17:03
De la: garbo_1474, la data 2012-05-04 17:03:58am tot banuit ca sotul m-a inselat dar de fiecare data cand ii spuneam imi spunea ca sunt nebuna. acum chiar mi-a recunoscut si eu sunt furioasa pe el si nu ii mai vorbesc..si intre timp am aflat ca sunt insarcinata.. ce naiba fac? nu pot sa imi cresc copilul singura pt ca nu mi se pare corect fata de micut, dar in acelasi timp mi-l doresc atat de mult..... :((


Draga mea, cine spune ca nu poti sa-ti cresti copilul singura? Copilul are tata, nu este o linie in dreptul tatalui in certificatul de nastere (vad ca mai mult tii cont de aparente); Daca te desparti de el (tatal copilului) sa nu te astepti ca-si va respecta obligatiile fata de copil;
Aleferea este a ta! Idi doresti sau nu sa ai copilul?! Niciodata nu stii daca ramai langa un barbat pana la adanci batraneti
adeline
Postat pe 8 Mai 2012 20:21
De la: adeline, la data 2012-05-08 20:21:09
De la: garbo_1474, la data 2012-05-04 17:03:58am tot banuit ca sotul m-a inselat dar de fiecare data cand ii spuneam imi spunea ca sunt nebuna. acum chiar mi-a recunoscut si eu sunt furioasa pe el si nu ii mai vorbesc..si intre timp am aflat ca sunt insarcinata.. ce naiba fac? nu pot sa imi cresc copilul singura pt ca nu mi se pare corect fata de micut, dar in acelasi timp mi-l doresc atat de mult..... :((


Draga mea, cine spune ca nu poti sa-ti cresti copilul singura? Copilul are tata, nu este o linie in dreptul tatalui in certificatul de nastere (vad ca mai mult tii cont de aparente); Daca te desparti de el (tatal copilului) sa nu te astepti ca-si va respecta obligatiile fata de copil;
Aleferea este a ta! Idi doresti sau nu sa ai copilul?! Niciodata nu stii daca ramai langa un barbat pana la adanci batraneti

alegerea* (am tastat aiurea)

si inca ceva, nici daca stai cu sotul tau (respectiv tatal copilului) nu ai garantia ca se va ocupa de copil
adeline
Postat pe 9 Mai 2012 15:35
garbo_1474, invata sa tratezi cu lejeritate astfel de "intamplari" ale sotului...nu te agata si nu te crampona de starea de nervi, frustrare, suparare...toate lucrurile astea nu te vor face decat sa gresesti si tu, intr-un fel sau altul, nu ma refer la ceva anume, de asta-ti zic si nu uita: ierti mai usor persoana de langa tine, decat propria-ti persoana. Asta asa, preventiv iti zic, sa nu ajungi sa faci greseli la randul tau...ca nu-i bine!
Acum, in legatura cu sotul, intreaba-te daca-l mai iubesti, daca maine fara el ar fi ok pentru sufletul tau.
Cat despre copil, daca il doresti, daca te-ar implinii sufleteste (si crede-ma, te va implinii garantat, dupa ce-i avem toate ne intrebam cum am putut trai pana atunci fara ei), atunci fa-l! Si da, poti sa-l cresti si singura,daca o sa fie cazul.
Ca un sfat, incearca sa nu mai pui la inima tampeniile sotului...important pentru tine, ca fiinta, este ca tu nu ai gresit, nu ca el a facut-o...
Coriss_2938
Postat pe 9 Mai 2012 15:44
buna seara...parerea mea este k dak se mai poate face ceva,incercati,pentru k un copil are nevoie de amandoi parinti in aceiasi masura.daca nu,incearca sa treci peste si cu siguranta vei gasi destule persoane din anturajul tau sa te sustina.si este o rusine ce a facut el findca te-a inselat.noi barbati suntem niste imbecili mai tot timpul,nu pretuim ce avem langa noi apoi plangem pentru ce am pierdut.mult succes si tarie sa treci peste acest moment.
shadow_nights
Postat pe 9 Mai 2012 20:44
sigur, trateaza cu lejeritate....
Un shut cu lejeritatea respectiva e cel mia indicat, oricum.

Iar copilul, daca ti-l doresti, considera ca e ca si nascut: dca aflai peste citeva luni?!
quasaria
Postat pe 9 Mai 2012 21:16
nu poate "sa o abandoneze" da' sa o insele poate "un barbat adevarat", nu?
Atunci a fost abandonul. Cind a inselat. Restul e doar consecinta fireasca.
quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 17:38
Nu stiu daca e mai bine cand banuiai doar sau acum cand ai certitudinea ca ai fost inselata...acum depinde si in ce conditii ti-a recunoscut faptul ca te-a inselat, adica, daca a recunoscut ca sa isi ceara iertare pentru durerea pricinuita, sau a recunoscut pentru ca nu mai avea incotro si poate vroia sa scape de milioanele de intrebari care veneau din partea ta. Dar daca il iubesti cu siguranta il vei ierta si chiar te sfatuiesc sa o faci, dar numai in conditiile in care ai certitudinea ca si el isi doreste sa continue aceasta casnicie, sa trageti amandoi cum s-ar zice in mariajul vostru. In rest, daca esti insarcinata si va doriti amandoi acest copil...bucurati-va de sansa pe care o aveti de a deveni parinti si poate asa casnicia voastra se va inchega mai bine venind si niste responsabilitati in plus care cu siguranta va vor maturiza!
Mult succes in deciziile pe care le vei lua si inainte de a �taia in carne vie� gandeste-te de mai multe ori, ca sa rupi ceva construit deja e simplu, dar ca sa mai legi o viitoare relatie, totul devine muuuult mai complicat.
blue_eyes35
Postat pe 11 Mai 2012 17:54


alta care o sfatuieste sa se faca pres la infidelitatile sotului, pentru ca nu mai gaseste alt purtator de oo never, ever.... sau "foaaaarte greu". :-))
quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 20:00
asta este riscul femeii cand se casatoreste...Ca femeia ramane gravida si nu se stie daca barbatul o ajuta cu cresterea copilului.De aceea este bine ca inainte sa casatorie sa se faca un contract in care sa specifice ca barbatul in caz de divort sa plateasca jumate de cheltuili pt copil ori ca lucreaza ori ca nu.Pt ca multi barbati atunci cand divorteaza se angajeaza la negru,lucra la negru ca sa nu plateasca multa pensie alimentara.
este un risc cu a face copiii si sa te bazezi doar pe promisiunile unui barbat care nu au nici o valoare,pt ca barbatii nu sunt cinstiti si nu au valori morale ca sa te poti baza doar pe vorbele lui...
eu cred ca nu este obligatoriu sa traiesti cu un barbat daca nu il mai suporti,,dar in caz ca ramai gravida sa ai o siguranta ca primesti bani de la el ca sa iti cresti copilul....
ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2012 20:29
ingeras. daca barbatii aia se angajeaza la negru ca sa nu plateasca pensie alimentara pentru copii, ar trebui sa-i atentionezi ca perioada aia...nu se pune la pensie
Eugenia_
Postat pe 11 Mai 2012 20:32
De la: Eugenia_, la data 2012-05-11 20:32:46ingeras. daca barbatii aia se angajeaza la negru ca sa nu plateasca pensie alimentara pentru copii, ar trebui sa-i atentionezi ca perioada aia...nu se pune la pensie
nu ma pun eu cu barbatii ai au experienta la excrocherii ca doar le practica de mici..Si stii tu repetitia te face maiestru in smecheriii si eu nu ma pot pune cu ei pt ca eu nu practic asa ceva....
eu practic si repet lucruri destepte.....si la aceasta sunt maiestra la lucruri destepte pt ca pe altea le practic si nu ma pot pune cu barbatii care practica exrocherii aia au vechime si experienta....ce vrei sa ma imbolnavesc de nervi
ingerasulluptator
Postat pe 11 Mai 2012 20:37
da ce, s-a gasit remediul pentru tine ingeras Nobel
Eugenia_
Postat pe 11 Mai 2012 20:47
nu poti sa iti cresti copilul singura?sigur ca poti...decat cu 2 parinti care nu se inteleg mai bine singura...sotul tau daca va devini (fost) nu inseamna ca nu poate fi tata la copil,cat despre infidelitate e usor a da sfaturi..eu nu l-as ierta usor ..daca l-as ierta
garbo020705
Postat pe 12 Mai 2012 13:55
De la: Eugenia_, la data 2012-05-11 20:47:07da ce, s-a gasit remediul pentru tine ingeras Nobel
ce remediu...Crezi ca eu ma incurc cu barbati prosti,care prefera mai mult sa fie inselati de femei,,decat sa le lase pe femei sa isi impuna puctul de vedere....
Barbatii sunt niste imbecili ignorati...barbatii stiu doar s.....a si smecherii...eu nu vreau sa fac concurenta in prostie cu barbatii ci vreau sa ii intrec prin desteptaciune si eficacitate....
nici intr-un caz nu vreau sa ii intreb pe barbatii in prostie
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 14:03
Rari barbatii care recunosc adevarul si sa pretuiasca ce au pierdut.Sunt niste aventurieri si asa vor ramane toata viata.Se duc cu una care au avut-o inca o suta si iti mai aduce si un virus ca sa fie tacamul complet.Dupa ce a vrut sa o ia de nevasta si aflat ca a mai fost si cu altii vine acasa spasit si cere iertare.
Vasy43
Postat pe 12 Mai 2012 14:10
ei spasit...
s-o fii saturat de fufa respectiva,,,care se incurca cu barbati care au o relatie...
apoi ce daca femeile au avut multi barbati,,ce barbatii nu au multe femei....
eu daca nu as mai fii crestina m-as incurca in fiecare zi cu cate un barbat,,,nu sa fac sex cu ei,,ci doar sa le vorbesc cu dragoste sa ii seduc si sa ii prostesc,,,pt ca oricum la barbati nu le plac femeile care isi impun punctul de vedere..
apoi ce conteaza ca o femeie a facut sex cu multi barbatii,daca i-a placut....ce barbatii nu fac sex cu multe femei...si la femei le place sa schimbe barbatii,,,ca sa nu intervina monotonia,,stii tu este plictisitor doar cu un singur barbat.
si apoi pe un barbat ce intereseaza trecutul; unei femei,,sau pe femeie trecutul unui barbat......fiecare greseste....Nu trebuie privita viata de dinainte.trecutul....ci trebuie privit prezentul si viittorul.....
ingerasulluptator
Postat pe 12 Mai 2012 14:17
a aparut animatoarea forumului
si_totusi
Postat pe 12 Mai 2012 15:09
unul cate unul,pe rand toate.
deci.trebuie sa afle de bebe,sa il lasi putin sa digere,si asta e ceva care va poate aduce impreuna si consolida relatia voastra.
nu e o solutie sa nu mai vorbesti cu el....mai bine deschs,calm,sa discutati.
daniilia
Postat pe 12 Mai 2012 22:50
De la: ingerasulluptator, la data 2012-05-12 14:17:44ei spasit...
s-o fii saturat de fufa respectiva,,,care se incurca cu barbati care au o relatie...
apoi ce daca femeile au avut multi barbati,,ce barbatii nu au multe femei....
eu daca nu as mai fii crestina m-as incurca in fiecare zi cu cate un barbat,,,nu sa fac sex cu ei,,ci doar sa le vorbesc cu dragoste sa ii seduc si sa ii prostesc,,,pt ca oricum la barbati nu le plac femeile care isi impun punctul de vedere..
apoi ce conteaza ca o femeie a facut sex cu multi barbatii,daca i-a placut....ce barbatii nu fac sex cu multe femei...si la femei le place sa schimbe barbatii,,,ca sa nu intervina monotonia,,stii tu este plictisitor doar cu un singur barbat.
si apoi pe un barbat ce intereseaza trecutul; unei femei,,sau pe femeie trecutul unui barbat......fiecare greseste....Nu trebuie privita viata de dinainte.trecutul....ci trebuie privit prezentul si viittorul.....


...wow..wow.wow...Stimata dna , ori suntem crestini ori nu mai suntem ,hotariti-va...Pai cum vne asta: " daca nu eram crestina...,noroc barbatilor ca sunt..ha ?
Melycanu
Postat pe 13 Mai 2012 07:13
De la: garbo_1474, la data 2012-05-04 17:03:58am tot banuit ca sotul m-a inselat dar de fiecare data cand ii spuneam imi spunea ca sunt nebuna. acum chiar mi-a recunoscut si eu sunt furioasa pe el si nu ii mai vorbesc..si intre timp am aflat ca sunt insarcinata.. ce naiba fac? nu pot sa imi cresc copilul singura pt ca nu mi se pare corect fata de micut, dar in acelasi timp mi-l doresc atat de mult..... :((


Dureroasa situatie, dar alegerea e exclusiv a ta.
Totusi, daca zici ca-ti doresti atat de mult copilul, nu vad de ce nu ai putea sa-l cresti si singura. Sau crezi ca e mai corect fata de micut sa joci comedia del arte intr-o casnicie de fatada, doar ca sa aiba el tata?
Singurul motiv care ar justifica rational continuarea vietii cu tradatorul, ar fi capacitatea ta de iertare si de ignorare a unor inselaciuni ulterioare (caci daca a facut-o deja si-l ierti, sansele sunt foarte mari sa calce stramb repetat, pe logica: m-a iertat o data, o sa inchida ochii in continuare ca n-are ce face, doar sunt tatal copilului ei si nu poate renunta la mine).
Asa ca o sa intri intr-un cerc al slabiciunilor, iar cel care va avea cel mai mult de suferit va fi copilul, care se va simti responsabil de faptul ca parintii lui au ramas impreuna doar pentru el (cunosc foarte bine acest aspect, pentru ca am fost un astfel de copil).
charmelen
Postat pe 14 Mai 2012 11:29
Ai banuit mereu ca sotul te inseala,dar nu ai dorit sa ai dreptate niciodata nu-i asa?S-a intamplat pe principiul ce il intreb eu si ce imi raspunde el-era un banc bun acum ceva timp.Nu este nici un fel de nenorocire,te-a inselat nu a comis un genocid,Stai linistita si asigura-te ca nu se va mai intampla ,dar nu prin chestionari repetate, ci prin alte mijloace,vezi ce nu gaseste la tine si cauta la altele.Exista o curiozitate ce trebuie satisfacuta pana la o anumita varsta ,in rest este vorba de ceva ce lipseste relatiei,gandeste-te bine si vei afla de ce te-a inselat.In rest copilul este implinirea unei relatii,nu poate fi pus in balanta cu o aventura nenorocita a unui barbat.Este un lucru foarte serios s iresponsabilitatea ta este maxima,nu te juca cu viata ta si a copilului tau ca se va juca si ea cu tine si in mod sigur nu-ti va face placere.
garbo265966
Postat pe 17 Mai 2012 19:47
un copil este o binecuvantare, o relatie nu pote fi niciodata sigura,totul este imprevizibil,eu m/as bucura sa pot fi insarcinata,ma rog la Dumnezeu,dar niciodata nu am sa ma bazez doar pe barbatul meu,adica in primul rand trebuie sa imi asum eu raspundere.
delly002490
Postat pe 28 Mai 2012 07:54
intrebare: el isi doreste copilul?Poate ca el a recunoscut ca te inseala tocmai pt a te face sa hotarasti singura vis a vis de sarcina ta.
printesa_jo
Postat pe 28 Mai 2012 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi vine ciclul, am doar niste sangerari usoare. 4 De la: garbo_478881 29 Aprilie 2019 15:43
Nasterea in apa 83 De la: alex2007 17 Februarie 2010 09:52
Pantaloni gravida C&A 1 De la: adelaeu 26 Mai 2012 19:06
Ce pot face ?! 8 De la: Luna_in_capricorn 31 Octombrie 2011 12:12
partea urata a sarcinii 10 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:22
Setari Cookie-uri