Scrisoare deschisa!

Dragele mele,

Imi storc creierii de vreo sase ani sa inteleg. Sa inteleg ce se intampla cu mine, cu omul de langa mine, cu casnicia noastra. M-am casatorit acum sase ani si jumatate cu un barbat din Statele Unite. O amica ne-a prezentat unul altuia, apoi a venit intr-o vizita scurta in tara, am stat imreuna cateva zile, dupa care a plecat si la cateva luni m-am dus eu acolo. Cand venise in tara la noi, a fost cat se poate de normal, un simpatic, amuzant, am facut din noapte zi si nu ne-a ajuns nici pe departe timpul sa ne saturam unul de celalalt. Lucrurile s-au schimbat insa dupa venirea mea in casa si in tara lui. De la bun inceput, dupa un moment intim foarte scurt (de emotie am crezut eu), viata noastra sexuala a intrat intr-un con de umbra. Aproape un an m-a batut pe umar in fiece dimineata - la plecare si fiecare noapte - la culcare. Asta pana cand am avut o criza de nervi si mi-am manifestat nedumerirea intr-un mod exploziv. Am avut atunci o serie de explicatii, mi-a raspuns ca nu s-a obisnuit bine inca cu mine si ca o sa incerce sa mai dreaga lucrurile. Dar nu s-a dres nimic.
Acum, cand il cunosc bine (zic eu) pot sa-i fac un repejor un portret. De felul lui este un tip taciturn, nu-i place sa vorbeasca prea mult, se simte foarte bine singur in garaj, isi comuta radioul pe rock si-l da la maxim si se simte foarte deranjat daca il rogi sa ia o pauza ca sa discuti ceva cu el, fie si foarte important. Are doi copii, mari acum (16 si 15 ani), dar nici cu ei nu are rabdare. Cand termina cu garajul, vine inauntru, face o gluma - doua (de multe ori nelalocul ei si pana e gata cina, sta in camera noastra la TV. Dupa ce mananca, se duce rapid din nou in pat si pana sa ajung si eu, doarme deja. Dormim la distanta, patul e destul de larg, dar nimeni nu face un sfert de miscare pentru a fi mai aproape. Si chiar daca ma cuibaresc un pic in bratele lui, sta nemiscat si abia asteapta sa merg inapoi la locul meu. Nu stam niciodata impreuna sa vedem un film, de ex. Si daca se intampla foarte rar si vreau sa comentez ceva sau pun o intrebare, se irita foarte tare si-mi spune sa-l las, ca vrea sa vada mai intai. O sa vorbim mai tarziu, lucru care nu se intampla niciodata. Intr-una din zile, acum vreo doi ani, statea cam stramb in scaunul masinii. L-am intrebat ce are si mi-a zis ca are un fel de rana la fund, ca trebuia sa faca o operatie de mult, dar ca nu a facut-o. L-am intrebat cum s-a intamplat, de la ce e si mi-a zis ca nu stie. Mai apoi am vazut ca pe chilot, de cele mai multe ori are pete. Uneori, daca este deranjat la stomac, se scapa si in pantaloni. Mi-am pus din nou semne de intrebare, l-am intrebat si pe el, moment in care ma priveste intens si intreaba: ma acuzi cumva ca af fi gay?
Un ultim amanunt: cu cateva luni in urma, fiica lui care are 15 ani ne-a spus ca are un secret sa ne spuna: ca este atrasa mai mult de fete, decat de baieti. Eu am ramas cu gura cascata, la care tata'su, cu multa nonsalanta raspunde: nu-i nimic, si eu am avut unele orientari din astea cand am fost ca tine. Trece.
Poate, dar la el nu a trecut. Cu mine este deosebit de rece. Fac eforturi sa fiu frumusica, imi cumpar haine, pudre, manichiura, orice imi sta in putinta. Vreau sa va spun ca nu ma vede niciodata. Asta ma irita si ma simt ca un mare rahat. Nu numai ca nu mai am viata sexuala normala (cinci minute si gata, uneori), dar nici macar nu mai e cineva sa ma alinte, sa ma ia in brate, sa-mi spuna ca-s frumoasa...De in lucru insa nu ma pot plange: imi spune I love you la fiecare trei secunde. Nu stiu ce insemana asta pentru el. Voi, dragele mele, ce credeti? ce e de facut? Am pierdut deja sapte ani din viata mea, cei mai frumosi (40 - 47). Exista rezolvare? Vi s-a intamplat poate si voua? Va rog sa-mi spuneti ce ganditi!

Postat pe 23 Aprilie 2009 21:58
TOTUSICOO...


Ti-am gasit topicul !! M-auzi ???
gabitzza
Postat pe 20 Mai 2009 20:06
Nu stiu daca e de ras sau de plans!
blanca
Postat pe 20 Mai 2009 20:29
oameni buni...hai sa fim seriosi!!!
poate sant unele cazuri adevarate sau asemanatoare cu ce spune fata asta!!! dar...zau...parca prea e iesit din comun sa expui probleme de acest gen asa...in eter...si mai ales in necunoscut!
incepe sa semene a shabloane de starnit discutii!!
pt cine n-are ce face ...si crede ca asta e socializare sau destindere...sa postezi pe teme desuete...si fara un miez real...asta e!!!
iar daca e si real ce scrie...deja inseamna ca are o pb de multa vreme daca abia acum isi pune semne de intrebare!!!!
imi pare rau dar...ma las de comment-uri pe asemenea teme...
nici de ras nu-mi vine sa rad...dar nici de compatimit nu pot!
ovidiu42
Postat pe 20 Mai 2009 20:37
Pai tocmai de asta Ovidiu.Mimam.
blanca
Postat pe 20 Mai 2009 20:40
adminiloooor!!!! schimbati dreaq datele probolemei...ca ati incurcat postarile....asta e vecheeee.....e de cateva luni!!!! ha ha ha ha ha
tutankhamon
Postat pe 20 Mai 2009 20:41
tutanco,

p-asta o cauta totusica, pentru inspiratie
gabitzza
Postat pe 20 Mai 2009 22:27
stiiu bitzule.....si ma umfla rasul cand vad ca topicul e deschis si prima postare e facuta pe 24 aprilie anul curent...cand eu stiu problema ma'moasellei de cel putin 2 luni....se vede clar ca ve facatura....
tutankhamon
Postat pe 21 Mai 2009 13:38
Daca mancarea a fost uitata in frigider...
Ioana007
Postat pe 22 Mai 2009 20:02
de ce unele femei pot fi cu mai multe fete si dupaa ani multi de casnicie
si foarte lase
garbo017185
Postat pe 23 Iulie 2009 23:35
ha??? ce legatura are????7185...ia mai citeste tu mama o data textul dat.....e vorba despre un el care are mai multe fete....si una e in dos....
tutankhamon
Postat pe 24 Iulie 2009 00:46
In primul rand nu pot sa cred ca o femeie onesta, care tine cat de cat la personalitatea ei indiferent ca e in SUA sau in Romania sau unde o vrea ea sa fie, nu iese in virtual cu asemenea escremete. Numai numele ei si al barbatului nu l-a dat! Eu inteleg sa se lanseze subiecte nediscutate pana acum dar nici asa! Daca situatia chiar e reala, de ce a asteptat atatia ani sa piarda? Cand o relatie nu mai merge se vede si numai dupa un an cel mult dar asa ce naiba mai spera? Ca o sa se intoarca cu fata la ea si o s-o ia drept barbat? De cand a descoperit (ce jenant pentru mine sa repet ceea ce a spus autoarea), faptul ca are o rana la spate iar chilotii..., ce sila sa stai cu asa om in casa! Ia-ti draguto bagajelul si fugi si nu te mai uita in urma daca vrei sa mai ai viata sexuala! Daca nu, resemneaza-te cu ce treburi gasesti sa faci prin casa si eventual in garaj! Totusi nu pot sa cred ca subiectul nu e facut fortat de o curajoasa care de fapt pare ca nu se pricepe prea tare la a scrie! O zi minunata la toti cei care au rabdare sa dezbata acest subiect!
De la: , la data 2009-04-23 21:58:22Dragele mele,

Imi storc creierii de vreo sase ani sa inteleg. Sa inteleg ce se intampla cu mine, cu omul de langa mine, cu casnicia noastra. M-am casatorit acum sase ani si jumatate cu un barbat din Statele Unite. O amica ne-a prezentat unul altuia, apoi a venit intr-o vizita scurta in tara, am stat imreuna cateva zile, dupa care a plecat si la cateva luni m-am dus eu acolo. Cand venise in tara la noi, a fost cat se poate de normal, un simpatic, amuzant, am facut din noapte zi si nu ne-a ajuns nici pe departe timpul sa ne saturam unul de celalalt. Lucrurile s-au schimbat insa dupa venirea mea in casa si in tara lui. De la bun inceput, dupa un moment intim foarte scurt (de emotie am crezut eu), viata noastra sexuala a intrat intr-un con de umbra. Aproape un an m-a batut pe umar in fiece dimineata - la plecare si fiecare noapte - la culcare. Asta pana cand am avut o criza de nervi si mi-am manifestat nedumerirea intr-un mod exploziv. Am avut atunci o serie de explicatii, mi-a raspuns ca nu s-a obisnuit bine inca cu mine si ca o sa incerce sa mai dreaga lucrurile. Dar nu s-a dres nimic.
Acum, cand il cunosc bine (zic eu) pot sa-i fac un repejor un portret. De felul lui este un tip taciturn, nu-i place sa vorbeasca prea mult, se simte foarte bine singur in garaj, isi comuta radioul pe rock si-l da la maxim si se simte foarte deranjat daca il rogi sa ia o pauza ca sa discuti ceva cu el, fie si foarte important. Are doi copii, mari acum (16 si 15 ani), dar nici cu ei nu are rabdare. Cand termina cu garajul, vine inauntru, face o gluma - doua (de multe ori nelalocul ei si pana e gata cina, sta in camera noastra la TV. Dupa ce mananca, se duce rapid din nou in pat si pana sa ajung si eu, doarme deja. Dormim la distanta, patul e destul de larg, dar nimeni nu face un sfert de miscare pentru a fi mai aproape. Si chiar daca ma cuibaresc un pic in bratele lui, sta nemiscat si abia asteapta sa merg inapoi la locul meu. Nu stam niciodata impreuna sa vedem un film, de ex. Si daca se intampla foarte rar si vreau sa comentez ceva sau pun o intrebare, se irita foarte tare si-mi spune sa-l las, ca vrea sa vada mai intai. O sa vorbim mai tarziu, lucru care nu se intampla niciodata. Intr-una din zile, acum vreo doi ani, statea cam stramb in scaunul masinii. L-am intrebat ce are si mi-a zis ca are un fel de rana la fund, ca trebuia sa faca o operatie de mult, dar ca nu a facut-o. L-am intrebat cum s-a intamplat, de la ce e si mi-a zis ca nu stie. Mai apoi am vazut ca pe chilot, de cele mai multe ori are pete. Uneori, daca este deranjat la stomac, se scapa si in pantaloni. Mi-am pus din nou semne de intrebare, l-am intrebat si pe el, moment in care ma priveste intens si intreaba: ma acuzi cumva ca af fi gay?
Un ultim amanunt: cu cateva luni in urma, fiica lui care are 15 ani ne-a spus ca are un secret sa ne spuna: ca este atrasa mai mult de fete, decat de baieti. Eu am ramas cu gura cascata, la care tata'su, cu multa nonsalanta raspunde: nu-i nimic, si eu am avut unele orientari din astea cand am fost ca tine. Trece.
Poate, dar la el nu a trecut. Cu mine este deosebit de rece. Fac eforturi sa fiu frumusica, imi cumpar haine, pudre, manichiura, orice imi sta in putinta. Vreau sa va spun ca nu ma vede niciodata. Asta ma irita si ma simt ca un mare rahat. Nu numai ca nu mai am viata sexuala normala (cinci minute si gata, uneori), dar nici macar nu mai e cineva sa ma alinte, sa ma ia in brate, sa-mi spuna ca-s frumoasa...De in lucru insa nu ma pot plange: imi spune I love you la fiecare trei secunde. Nu stiu ce insemana asta pentru el. Voi, dragele mele, ce credeti? ce e de facut? Am pierdut deja sapte ani din viata mea, cei mai frumosi (40 - 47). Exista rezolvare? Vi s-a intamplat poate si voua? Va rog sa-mi spuneti ce ganditi!
comarta
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:27
De la: gabitzza, la data 2009-05-20 20:06:50TOTUSICOO...


Ti-am gasit topicul !! M-auzi ???


gabito. acu am vazut . pacat ca nu mai esti pe aici.
si_totusi
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:51
nu mai pierde vremea.mai poti castiga ceva ani.profita cat mai e timp.nu se merita
garbo065138
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:03
tanti 138....prima postare ii din aprilie....helllou....in puii mei...la naiba...
tutankhamon
Postat pe 31 Octombrie 2009 20:34




Stimata Doamna,
Eu am divortat acum 32 de ani si nu m-am recasatorit . Am avut un scop: copilul meu sa fie om de isprava si sa ii construesc un caracter demn de un om educat. Am reusit . D-zeu a fost cu mine. Eu am ramas repetenta in ce priveste viata mea. Insa, bucuria pe care o am de la fiul meu si sotia lui ma face sa uit ca nu am avut grija de mine, si nu regret ca nu m-am recasatorit .
Toate tanjim dupa un mariaj fericit din pacate este greu de realizat asa ceva. Eu te sfatuesc sa nu continui, pune punct relatiei si vezi-ti de viata ta cat mai ai vreme. Viata se scurge printre degete iar timpul nu trece in favoarea ta.
la ce foloseste o relatie in care nu gasesti pacea sufleteasca, armonia, iubirea, ce fel de om este acela care te priveste peste umar. Eu stiu ca o casatorie reusita inseamna echipa la bine si la rau.Omul asta este in afara echipei.
Este un punct de vedere , vrei tii cont de ei nu vrei este alegerea ta . Eu vorbesc din experienta si nu filozofez. Gandeste-te ca altcineva s-ar bucura de prezenta ta si ti-ar schimba viata.
Teodora
garbo060691
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:10
De la: , la data 2009-04-23 21:58:22Dragele mele,

Imi storc creierii de vreo sase ani sa inteleg. Sa inteleg ce se intampla cu mine, cu omul de langa mine, cu casnicia noastra. M-am casatorit acum sase ani si jumatate cu un barbat din Statele Unite. O amica ne-a prezentat unul altuia, apoi a venit intr-o vizita scurta in tara, am stat imreuna cateva zile, dupa care a plecat si la cateva luni m-am dus eu acolo. Cand venise in tara la noi, a fost cat se poate de normal, un simpatic, amuzant, am facut din noapte zi si nu ne-a ajuns nici pe departe timpul sa ne saturam unul de celalalt. Lucrurile s-au schimbat insa dupa venirea mea in casa si in tara lui. De la bun inceput, dupa un moment intim foarte scurt (de emotie am crezut eu), viata noastra sexuala a intrat intr-un con de umbra. Aproape un an m-a batut pe umar in fiece dimineata - la plecare si fiecare noapte - la culcare. Asta pana cand am avut o criza de nervi si mi-am manifestat nedumerirea intr-un mod exploziv. Am avut atunci o serie de explicatii, mi-a raspuns ca nu s-a obisnuit bine inca cu mine si ca o sa incerce sa mai dreaga lucrurile. Dar nu s-a dres nimic.
Acum, cand il cunosc bine (zic eu) pot sa-i fac un repejor un portret. De felul lui este un tip taciturn, nu-i place sa vorbeasca prea mult, se simte foarte bine singur in garaj, isi comuta radioul pe rock si-l da la maxim si se simte foarte deranjat daca il rogi sa ia o pauza ca sa discuti ceva cu el, fie si foarte important. Are doi copii, mari acum (16 si 15 ani), dar nici cu ei nu are rabdare. Cand termina cu garajul, vine inauntru, face o gluma - doua (de multe ori nelalocul ei si pana e gata cina, sta in camera noastra la TV. Dupa ce mananca, se duce rapid din nou in pat si pana sa ajung si eu, doarme deja. Dormim la distanta, patul e destul de larg, dar nimeni nu face un sfert de miscare pentru a fi mai aproape. Si chiar daca ma cuibaresc un pic in bratele lui, sta nemiscat si abia asteapta sa merg inapoi la locul meu. Nu stam niciodata impreuna sa vedem un film, de ex. Si daca se intampla foarte rar si vreau sa comentez ceva sau pun o intrebare, se irita foarte tare si-mi spune sa-l las, ca vrea sa vada mai intai. O sa vorbim mai tarziu, lucru care nu se intampla niciodata. Intr-una din zile, acum vreo doi ani, statea cam stramb in scaunul masinii. L-am intrebat ce are si mi-a zis ca are un fel de rana la fund, ca trebuia sa faca o operatie de mult, dar ca nu a facut-o. L-am intrebat cum s-a intamplat, de la ce e si mi-a zis ca nu stie. Mai apoi am vazut ca pe chilot, de cele mai multe ori are pete. Uneori, daca este deranjat la stomac, se scapa si in pantaloni. Mi-am pus din nou semne de intrebare, l-am intrebat si pe el, moment in care ma priveste intens si intreaba: ma acuzi cumva ca af fi gay?
Un ultim amanunt: cu cateva luni in urma, fiica lui care are 15 ani ne-a spus ca are un secret sa ne spuna: ca este atrasa mai mult de fete, decat de baieti. Eu am ramas cu gura cascata, la care tata'su, cu multa nonsalanta raspunde: nu-i nimic, si eu am avut unele orientari din astea cand am fost ca tine. Trece.
Poate, dar la el nu a trecut. Cu mine este deosebit de rece. Fac eforturi sa fiu frumusica, imi cumpar haine, pudre, manichiura, orice imi sta in putinta. Vreau sa va spun ca nu ma vede niciodata. Asta ma irita si ma simt ca un mare rahat. Nu numai ca nu mai am viata sexuala normala (cinci minute si gata, uneori), dar nici macar nu mai e cineva sa ma alinte, sa ma ia in brate, sa-mi spuna ca-s frumoasa...De in lucru insa nu ma pot plange: imi spune I love you la fiecare trei secunde. Nu stiu ce insemana asta pentru el. Voi, dragele mele, ce credeti? ce e de facut? Am pierdut deja sapte ani din viata mea, cei mai frumosi (40 - 47). Exista rezolvare? Vi s-a intamplat poate si voua? Va rog sa-mi spuneti ce ganditi!
Draga,eu zic sa incerci sa discuti mai mai amanuntit asa cu el....Sa ii explici ce iti doresti tu,dar sa te arati mai intelegatoare,si mai toleranta...Dar in acelasi timp sa incerci sa il domini....Ca daca s-o fii insurat barbatul,trebuie sa tina cont si de tine,de ceea ce simti tu,nu doar de ce doreste el...O fii el o persoana rece,De ce nu mergi la o biserica si sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa iti salvezi mariajul....Pt ca daca te intorci in romania,,aici nu este trai de trait....Barbatii din romania sunt si rai,,si fara posibilitati materiale...greu dai peste un barbat cumsecade...toti se comporta frumos la inceput,,apoi si-o iau in cap...Dar tu nu trebuie sa te lasi,trebuie sa lupti pt ceea ce iti doresti....mergi la biserica si te roaga la Dumnezeu smerit sa iti dea solutii ca sa iti salvezi mariajul.....Pupici si numai bine Dumnezeu sa te ajute si pe tine si pe noi....
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:24
iote si irina lesbiana sia facut aparitia ha ha ha ha ha
yanyacharberet
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:26
De la: yanyacharberet, la data 2009-12-01 14:26:15iote si irina lesbiana sia facut aparitia ha ha ha ha ha
hahahaha mie imi plac barbatii draga...Dar cei cu caracter si principiii morale,nu ma incurc cu mortaciuni...
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:34
De la: garbo027119, la data 2009-12-01 14:34:19
De la: yanyacharberet, la data 2009-12-01 14:26:15iote si irina lesbiana sia facut aparitia ha ha ha ha ha
hahahaha mie imi plac barbatii draga...Dar cei cu caracter si principiii morale,nu ma incurc cu mortaciuni...
pai esti tu deja mortaciune la 31 de ani fara pic de adrenalina , fara ....laso balta ca tu esti grea de cap
yanyacharberet
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:38
irinelu ....iote acilea ...
e fain rau de tot....http://www.youtube.com/watch?v=u5bPaawKMPc&feature=related
l_flory
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:40
De la: l_flory, la data 2009-12-01 14:40:06irinelu ....iote acilea ...
e fain rau de tot....http://www.youtube.com/watch?v=u5bPaawKMPc&feature=related
pai depinde ce adrenalina draga...Mie imi place sa ma distrez,dar eu am limita.....Dar altii nu au limita,de la distractie merg la sex.....Eu nu sunt o usuratica....Eu o sa fac sex cu sotul meu,nu cu toti cretinii in calduri,
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:45
De la: l_flory, la data 2009-12-01 14:40:06irinelu ....iote acilea ...
e fain rau de tot....http://www.youtube.com/watch?v=u5bPaawKMPc&feature=related
pai depinde ce adrenalina draga...Mie imi place sa ma distrez,dar eu am limita.....Dar altii nu au limita,de la distractie merg la sex.....Eu nu sunt o usuratica....Eu o sa fac sex cu sotul meu,nu cu toti cretinii in calduri,
garbo027119
Postat pe 1 Decembrie 2009 14:45
sa mori tu ca o sa faci sex cu barbata-tu......tampito...daca il iubesti, nu se mai cheama sex...se cheama dragoste...idioata satului...sexul e numai ceva animalic, fara sentimente....sau doar asta ai practicat pana acuma si altceva nu stii???
tutankhamon
Postat pe 2 Decembrie 2009 11:01
De la: tutankhamon, la data 2009-12-02 11:01:11sa mori tu ca o sa faci sex cu barbata-tu......tampito...daca il iubesti, nu se mai cheama sex...se cheama dragoste...idioata satului...sexul e numai ceva animalic, fara sentimente....sau doar asta ai practicat pana acuma si altceva nu stii???
tutannnnnnnnnn ce directa esti
yanyacharberet
Postat pe 2 Decembrie 2009 18:54
wow ce complimente!
seara buna!
Helen29
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:00
si doamna lu'basescu vine mintenas cu o scrisoare deschisa catre natie...sa vedem
LILO
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:01
asta da viata de c...t ce scrie fatuca asta acilea,stau si ma gandesc daca acum a ajuns la faza in care ii schimba pampersul....
Helen29
Postat pe 2 Decembrie 2009 19:38
De la: tutankhamon, la data 2009-12-02 11:01:11sa mori tu ca o sa faci sex cu barbata-tu......tampito...daca il iubesti, nu se mai cheama sex...se cheama dragoste...idioata satului...sexul e numai ceva animalic, fara sentimente....sau doar asta ai practicat pana acuma si altceva nu stii???
ma rog dragoste....nu sunt eu asa cu experienta asa ca voi...
garbo027119
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:50
se vede
nelly05
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NEATENTIA SOTULUI MA INPINS IN BRATELE UNUI ALT BARBAT 53 De la: luptatoareacurajoasa 18 Mai 2010 22:15
m-am indragostit de fratele fostului meu prieten:P help:D 25 De la: persidadamian 15 August 2009 14:34
Nu stiu ce sa fac, sunt in impas 38 De la: sweety25 3 Iulie 2010 12:12
nu stiu ce sa fac 4 De la: cricat 23 Noiembrie 2010 22:52
S-a schimbat dupa nasterea copilului... 47 De la: garbo_398552 12 Mai 2014 15:28
Setari Cookie-uri