Povestea unui " A FOST ODATA"...

Toate poveștile �ncep cu "A fost odat�"... Viața noastr� �ncetul cu �ncetul devine o culegere de povești �n care personajul principal trece prin multe incerc�ri �n c�utarea fericirii...
Exist� oare aceast� fericire, sau doar e o iluzie creat� de viaț� pentru a ne ține "ocupați"?
De ce ne trezim iar și iar aștept�nd �n fața unor uși �nchise crez�nd c� �ntre noi și fericire nu mai e dec�t un pas?
De ce credem de fiecare dat� c� fericirea ne-a deschis ușa, deși nu e dec�t o "chestiune de timp" p�n� vom fi goniți din nou?
Ce e de fapt fericirea? Z�mbetul celui iubit �n diminețile ploioase? G�nguritul unui bebe mult așteptat? Masa de duminic� al�turi de cei dragi? Sesiuni pe care le termini cu burs� de merit? Un job care �ți permite un trai mai mult dec�t decent? Prieteni buni, mereu l�ng� tine c�nd ai nevoie?
Sau toate astea �mpreun�?
Ce faci c�nd nu le ai pe toate? Te declari ne�mplinit sau te bucuri de ceea ce ai?

... ... ...

Caut mereu fericirea crez�nd (sau sper�nd?!) ca asta inseamn� �mplinirea mea ca om... Cred de fiecare dat� c� am g�sit-o �nt�lnindu-l pe EL, EL-acela care poate face p�m�ntul s� stea �n loc; care �mi d� aripi și puterea de a trece peste toate și a-mi spune c� viața e un cadou deosebit...
Dar EL pleac� de fiecare dat� ...
R�m�n cu sufletul gol și cu aripile fr�nte și cu povestea unui "A fost odat�" ... �mi spun c� nu voi mai putea iubi, �mi spun c� fericirea e o himer� și viața e o glum� proast�...
Dar ciclul se repet�...
Și atunci oare nu �n mine ar trebui s� caut fericirea? Iar EL, atunci c�nd apare doar s� o completeze, iar c�nd pleac� s� nu lase acel gol dureros?
Poate puterea aceasta, de a g�si �n mine ceea ce aștept de la cel�lalt, ar face �ns� povestea lui "A fost odat�" mai puțin interesant�... Iar viața nu ar mai avea farmecul ei de "glum� proast�"...
LacrymaTa
Postat pe 3 Mai 2009 09:44
Spui "A fost odata", cand ti-ai transformat viata in amintiri.Ia traieste-o in prezent si povestea va incepe in mod sigur altfel.De ce trebuie sa cauti ceea ce este de fapt langa tine?Fericirea se leaga de felul in care privesti si accepti lumea.
Ioana007
Postat pe 3 Mai 2009 10:38
Cred ca "A fost odata..." nu poate fi decat O DATA.
Niciodata nu mai poate fi la fel. DOAR ALTFEL.
Ar fi trebuit sa-mi spuna mama prima data povestea cu Zmeul si apoi pe cea cu Fat Frumos.
Marco13
Postat pe 2 Iunie 2010 08:56
poate indrazniti sa/mi stricati ziua cu butoiul vostru cu melancolie,ca va bat!

VIATA E FRUMOASA !
elodia
Postat pe 2 Iunie 2010 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Toata lumea mi-a predat lectii, de aceea nu am avut timp sa invat ! 53 De la: adi27 12 Ianuarie 2011 23:29
Casatorie Iintre atei si crestini? ce parere aveti? 13 De la: tutankhamon 6 Decembrie 2009 17:32
Exista dragoste adevarata 45 De la: AGAPI_MOU 24 August 2009 23:02
Am ajuns sa iubesc 144 De la: garbo166660 27 Octombrie 2011 14:53
IMPLANT SAU PROTEZA DENTARA? 59 De la: caleidoscop 20 August 2018 17:31
Setari Cookie-uri