diferente de varsta

Buna,
In sfarsit a venit si soarele pe strada mea...asa imi zicea o prietena dupa o relatie care s-a terminat de ceva timp am prins si eu curaj sa accept o invitatie la o cafea.
A fost frumos, am ras am povestit, apoi a mai urmat o iesire in oras, apoi inca una si tot asa... insa la ultima noastra discutie surpriza EL are 25 de ani iar eu 32...e matur imi place baiatul, dar totusi cand ma gandesc ca el cand s-a nascut eu deja stiam sa scriu si sa citesc Dupa ce am aflat varsta lui parca simt nevoia sa il protejez, am observat ca ma comport altfel cu el decat cu ceilalti barbati de varsta mea...
Voi ce parere aveti, merita o sansa relatia asta?
Sau sa o las sa ramana la stadiul de amicitie?
Multumesc...
delia_diana
Postat pe 8 Aprilie 2010 02:02
de ce sa nu merite o sansa, daca te simti bine in compania lui? viata e atat de scurta...traieste-o cu adevarat, fara prejudecati si fara a-ti pasa ce zic "binevoitorii".
garbo111564
Postat pe 8 Aprilie 2010 04:35
Delia, te rog citeste mesajele postate de mine pe topicul "femeie indragostita de un baiat mai tinar pe net". Poate te ajuta in vreun fel sa-ti conturezi o parere. Daca iti place baiatul si, mai ales, daca atractia este reciproca, lasa prejudecatile si da o sansa acestei relatii. Pana la urma nu exista garantia reusitei in nici o relatie...
Sa ne tii la curent!
freyja
Postat pe 8 Aprilie 2010 06:29
La 25 de ani inca mai copilareste, chiar daca nu o arata !
Va merge o perioada , dar , in final...diferenta isi va spune cuvantul ! Cel putin la mine asa a fost ! Ma rog , intre noi era diferenta de ...12 ani , si nici eu n-am stiut asta de prima data !
Oricum , iti urez BAFTA !
eu_vio
Postat pe 8 Aprilie 2010 09:32
Va multumesc pentru pareri...conteaza pentru mine mult
Ma simt ca o pustioaica la prima dragoste cand sunt cu el
delia_diana
Postat pe 8 Aprilie 2010 15:28
Stai linistita ca o sa treaca.
Doara
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:00
Posibil sa treaca...posibil sa nu....Noi ne iubim si acum, dupa 9 ani...Si sper sa ne iubim la fel si peste 20...poate ne-om intalni atunci pe forum sa va povestesc
freyja
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:12
freyja, mult noroc, fetita!
dar asculta la doruletz... sigur trece.

Tylly
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:15
fetelor...lasati un pic timpul sa treaca, studiati baiatul, vedeti cum se poarta si cum gandeste.....acuma totul se datoreaza flacarii.....na, ca era sa scriu violet.....incercati sa fiti voi cele mature si sa analizati de la distanta.....in fond si la urma urmei, nu ati fi primele femei de o anumita varsta care au o relatie - sau poate si mai mult - cu un barbat mai tanar......sunt atatea cupluri asa.....si unele chiar celebre.....
tutankhamon
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:24
cred ca-i important si cum trece - fiind fericit sau ...nu.

eu as alege sa fiu fericita intre timp.
bluelight
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:26
Multumesc pentru incurajare, Celleste! Dar sper sa nu ajung vreodata sa spun "ai avut dreptate"....Si nici soacrei mele care de 9 ani face voodoo ca poate -poate
Glumesc...stiu ca nimic nu e batut in cuie...Vorba romanului "never say never"...
freyja
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:26
delia,hai sa/ti povestesc ceva

intr/o vara am cunoscut un pusti la Costinesti...eu aveam 25 de ani...el avea 22...era topit dupa mine si pe mine ma amuza teribil,era dulce foc...m/am trezit cu el la mine in oras la o saptamana dupa plecarea din Costinesti,desi locuia la celalalt capat al tzarii...
a revenit apoi la vreo doua saptamani cand mi/a spus de fapt adevarul...avea 18 ani si jumatate,intrase la facultate si pleca in armata intr/un oras foarte apropiat de al meu
i/a fost teama sa/mi spuna adevarul iar mie imi era de/a dreptul jena sa fiu cu un pusti

mi/a scris si m/a invitat la depunerea juramantului
nu m/am dus...s/a lasat tacerea

m/a cautat dupa 5 ani...era deja barbat,m/a izbit faptul ca era carunt

in ziua depunerii juramantului parintii lui au intrat cu masina sub un tir,in drum spre unitatea militara si au murit amandoi

mi/a spus ca n/o sa ma ierte niciodata ca nu am fost alaturi de el...si a plecat

elodia
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:26
Delia, hai sa-ti povestesc altceva...In facultate aveam un coleg cu care ma intelegeam foarte bine...imi placea foarte mult de el, era destept, amuzant, mai arata si bine pe deasupra......insa niciodata nu m-am gandit la el decat ca la un foarte bun amic...pentru simplul motiv ca ne desparteau 6 ani in defavoarea mea, evident...Intr-o zi si-a facut curaj si mi-a marturisit ca ma iubeste si ca vrea sa fim mai mult decat amici...il cunosteam foarte bine si stiam ca nu are intentii ascunse...dar...nu am putut trece peste pardalnica aia de diferenta de 6 ani....
Dar cum "de ce ti-e frica, de aia nu scapi", dupa ani buni l-am cunoscut pe cel care avea sa-mi devina sot cu certificat roz...si care e cu 7 ani mai mic decat mine....Frumos a fost la intalnirea de 10 ani cand i-am povestit fostului meu coleg despre sotul meu si el nu se mai putea opri din ras. Mi-a zis in gluma ca nici daca ma blestema, nu iesea mai bine....
Ideea e ca noi ne facem prea multe scrupule si ne raportam prea mult la parerea celor din jur in loc sa luam viata asa cum e si sa profitam de clipele magice pe care ni le ofera...
freyja
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:54
mie mi se imtampla cam la fel.eu am 35 si el 26 mai ceva.imi parea si mie matur la varsta lui.da cu tympul iti dai seama ca nu e inca copt cum se spune,nu gandeste chiar cum ne dorim noi peste 30 de ani.eu sunt inca cu el.de un an jumate.dar m-am cam saturat de imaturitatea lui,de care mi-am dat seama cam tarziu,sau n uam vrut sa-mi dau seama.dar ce sa zic:nu conteaza varsta,dar parca mai bine ai langa tine un om hotarat ,matur din toate punctele de vedere,care sa stie ce vrea,sa te protejeze,asa te simti mai bine iti spun eu.n-am pus capat relatiei ca stiu ca ma iubeste si el iubesc,dar multe nu functioneaza bine din cauza diferentei de varsta,sufar enorm ca am ajuns sa-l iubesc dar simt ca nu am nici un viitor langa el
nu stiu ce sa fac....asa ca gandeste-te bine
estela
Postat pe 15 Aprilie 2010 05:28
Eu m-am casatorit la 22 de ani cu un barb matur ...7 ani mai in virsta...ma sufoca cu asa zisa grija,ma trata ca pe un copil..nu puteam experimenta nimik...k venea el cu..."asculta aici la mine ...ka sunt cu 7 ani mai in virsta ca tine."...Dupa divort fara sa vreau am iesit numai cu tipi mai tineri si chiar faptul ca sunt mai "copilarosi" ma atragea la ei. simti ka prinzi aripi si viata nu trece pe linga tine....chiar daka nu dureaza....merita
rapsody33
Postat pe 15 Aprilie 2010 06:00
da de ce aveti impresia ca maturitatea tine de varsta ? ..chiar deloc ..si ca sa o luam asa ,e putin cu dus-intors aici .caci maturitatea nu are o definitie,ci fiecare ii da propria definitie ,in sensul ca eu pot vedea pe cineva destul de matur din punctul meu de vedere ,dar in acelasi timp pentru altcineva el poate fi considerat chiar imatur ...nu?
..asa ca ..traiti cum va place doamnelor si profitati de toate clipele frumoase!
va pup
flordavis
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:18
De la: floradavdis, la data 2010-04-15 13:18:54 da de ce aveti impresia ca maturitatea tine de varsta ? ..chiar deloc ..si ca sa o luam asa ,e putin cu dus-intors aici .caci maturitatea nu are o definitie,ci fiecare ii da propria definitie ,in sensul ca eu pot vedea pe cineva destul de matur din punctul meu de vedere ,dar in acelasi timp pentru altcineva el poate fi considerat chiar imatur ...nu?
..asa ca ..traiti cum va place doamnelor si profitati de toate clipele frumoase!
va pup
nu avem impresia,asa este
estela
Postat pe 16 Aprilie 2010 05:13
parerea ta donsoara estela..
flordavis
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:29
Nu cred ca exista o regula in relatia de cuplu. Nici o reteta a fericirii. Putem da exemple nenumarate indiferent de varsta partenerilor. Si nu cred ca exista o statistica care sa ateste ca 2 parteneri; el mai mic decat ea nu au sanse sa ramana impreuna. Cred ca lucrurile vin de la sine in timp. Asa ca lasa timpul sa vorbeasca si vei vedea daca el e alesul.
Asa ca amuzament o sa va povestesc ca dupa ce am divortat am fost invitata in oras de un barbat mai mic ca mine cu 9 ani. Am ras copios la gandul de a iesi cu el si totusi am facut-o. Ma gandeam ca voi pleca repede acasa, ca nu vom avea subiecte dar impinsa de curiozitate m-am dus. Am descoperit un barbat inteligent, haios, extrem de sociabil si captivant. Mi-am zis ca o sa fie o simpla aventura si nu mi-am facut nici un plan in cel priveste. Dupa 3 luni ne-am mutat impreuna si dupa 2 ani ne-am casatorit. Daca mi-ai fi spus atunci ca asa se va intimpla as fi zi ca nu va fi posibul asa ceva niciodata. Si totusi sunt maritata cu el si ne merge foarte bine. Nu am ascultat sfaturile nimanui si am facut dar ce mi-a dictat inima. Tu vei simti ce trebuie sa faci,doar nu forta lucrurile.
redfire
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:10
De la: delia_diana, la data 2010-04-08 02:02:30Buna,
In sfarsit a venit si soarele pe strada mea...asa imi zicea o prietena dupa o relatie care s-a terminat de ceva timp am prins si eu curaj sa accept o invitatie la o cafea.
A fost frumos, am ras am povestit, apoi a mai urmat o iesire in oras, apoi inca una si tot asa... insa la ultima noastra discutie surpriza EL are 25 de ani iar eu 32...e matur imi place baiatul, dar totusi cand ma gandesc ca el cand s-a nascut eu deja stiam sa scriu si sa citesc Dupa ce am aflat varsta lui parca simt nevoia sa il protejez, am observat ca ma comport altfel cu el decat cu ceilalti barbati de varsta mea...
Voi ce parere aveti, merita o sansa relatia asta?
Sau sa o las sa ramana la stadiul de amicitie?
Multumesc...


MULTA BAFTA !!!

Dar , mai binevenita este urarea din partea unei femei care , chiar a reusit intr-o astfel de relatie,eu nu am reusit.
Am iubit ENORM un barbat mai tanar cu 7 ani si , ce a iesit , mi-e si rusine sa spun :o mizerie, o iubire de 8 ani a fost calcata josnic in picioare intr-un mod la care nu m-as fi gandit niciodata.

El spera acum sa il iert pentru ca este golanas , s-a si insurat dar a si divortat anul trecut,eu nu il pot ierta pentru comportamentul sau ,pentru faptul ca acum el BEA MULT ,are un copil f mic, ce sa iti spun.. nu ma mai iubeste dar ar avea nevoie permanenta de sex ,suntem foarte diferiti in aceasta privinta...


Vom mai discuta daca vom avea ocazia,sper ca cel putin tie sa iti iasa.

Nu uita ca te poti indragosti lulea,iti poti pierde capul din cauza lui si totusi, nu vei reusi , poate sa il tii langa tine decat daca esti diplomata,daca ai intentii bune,daca ai lui te vor,daca iti va oferi din cand in cand cate ceva, nu tu lui ci el TIE,tne minte.

Nu vei reusi daca nu indeplineste anumite conditii.

Daca e un baiat "rarisim" asa cum credeam ca este al meu ,vei reusi sa ramai mult timp cu el.
marilena71
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:04
si pe a mea! o venit soarele....!
asta pt ca am pus perdele luminoasee
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 18:15
mergi inainte, nu conteaza dif de varsta. ce e imp sa va iubiti, sa va intelegeti.chiar daca nu o sa fie pe viata, se putea intampla asta si cu unul mai mare ca tine. nu exista intr-o relatie nici o garantie, nu e vorba de varsta. deci nu rata ocazia, nu te uita la prejudecati
MARILENA_25
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:44
lasa inima sa te conduca...de ce nu?...fericirea e tot ce ar trebui sa conteze...nu?...Dzeu iti da o sansa in viata si daca ii dai cu piciorul nu fi asa sigura ca va mai fi o alta sansa...Dzeu iti da dar nu-ti baga si-n traista
lala_cri
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:51
mai terminati cu diferenta de virsta ! cind iubesti nu exista asa ceva!ce conteaza ? iubitul meu este cu 15 ani mai tinar decit mine. si cind suntem impreuna sint cu ceva mai tinara decit el. este foarte matur pentru virsta lui.nu conteaza decit ca ne iubim .traiesc cu el de ceva timp ce nu am trait in 20 de ani de casnicie.si nu regret nici un moment ceea ce fac.
inderagostita
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:54
aha!
fleurdelis
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:55
nu lasa dragostea sa treca pe linga tine. asa e frumoasa. traieste clipa,fa-o tu sa fie unica, daca el simte ceva pt tine nu-l alunga .chiar daca relatia nu tine prea mult, asa cum ne dorim mai toate femeile, si se va termina intr-o zi ,sa te bucuri ca s-a intimplat nu sa fii trista ca s-a sfirsit. precis vei avea amintiri placute .
si stii cum se zice -ca sa scapi de o ispita , cedeaza-i.... in viata e bine sa faci de toate ; si bune si rele si nebunii la orice virsta , ca sa simti ca traiesti .asculta la mine , ca sunt ceva mai in virsta decit tine si am dreptate .
inderagostita
Postat pe 23 Aprilie 2010 21:04
cand un barbat e sa nu fie matur,nu va fi niciodata,pentru ca nu poate......atatea analize inseamna pierdere de timp! niciodata nu ai nici ogarantie! ce vrei tu acum?acordul cuiva?TRAIESTE POVESTEA LA MAXIM!bucura-te ca si el vrea,ca-ti raspunde si ca esti oglinda lui.ce poti sa vrei mai mult?! crezi ca daca un barbat e mai in varsta ca tine,e mai matur?! ca te poti baza pe el mai mult pt simplul motiv ca are cativa ani in plus?!
la naiba,permite-ti sa fii macar o clipa fericita!merita!vei avea amintiri pline de pasiune si vei stii ca ai fost iubita,macar ca pentru scurt timp!si cine stie,poate chiar pentru mai mult...
moniq42
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:49
angell8n5
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:17
dragostea nu are varsta
nelly05
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:24
Daca stai sa te gandesti bine, n-are nici sex.
Doara
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:24
am nevoie de un sfat 7 De la: garbo099444 24 Februarie 2010 17:32
cu un picior in groapa 13 De la: garbo_2175 6 Mai 2012 16:19
cum sa procedez cu un barbat care are deja o relatie?? 182 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:36
buna 9 De la: garbo272995 23 Aprilie 2012 18:07
Setari Cookie-uri