botulism

Stiati ca , mai nou, cica nu e bine sa indulcim ceiul bebeilor cu miere, ca are nu stiu ce bacterie ce provoaca botulism. M-am cam speriat. pe mine m-a crescut mama cu miere, alte mamici mi-au zis la fel. M-a ingrozit ce am gasit despre boala asta:
"Alimentele ar trebui puse la pastrare sau conservate doar de cei care stiu cum sa previna contaminarea hranei. Procedurile stricte de igienizare trebuie respectate intocmai, atunci cind preparam sau conservam alimentele. Gatirea mincarii la 116C poate distruge bacteria. Parintii nu ar trebui sa dea copiilor, sub virsta de un an, miere, care contine spori Clostridium botulinum. Ranile trebuie spalate cu grija cu sapun antibacterial, pentru a preveni infectiile cu aceasta bacterie.

Definitie: Botulismul este o boala cauzata de o toxina, sau o otrava, produsa de bacteria Clostridium botulinum. Poate duce la paralizie, la pierderea senzatiilor sau a functiei muschilor, in cazul in care nu este tratata. De asemenea, mai poate cauza dificultati in respiratie. Este o boala rara, dar care poate fi fatala.
Cauze: Botulismul esta cauzat de o toxina produsa de bacterii. Daca nu este tratata la timp, boala poate evolua si duce la paralizia bratelor, a picioarelor, a trunchiului si a muschilor respiratori. Toxina se instaleaza in corp prin intermediul alimentelor puse la pastrat necorespunzator, alimente care contin toxina, sau prin patrunderea bacteriilor in rani. Infectia nu se extinde de la o persoana la alta.
La sugari, semnele sint greu de observat, deoarece includ constipatie, lipsa poftei de mincare, plins slab, lipsa puterii.


m-am speriat ca VLadut plangea cam des, nu prea manca,constipat...si am renuntat la miere.

Sper ca totusi sa nu fie copii afectati de boala asta, caci ce ne dorim e sa-i stim sanatosi si fericiti.
bebei sanatosi si frumosi!
vladutel
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:53
da mierea nu se da pana la un an. pe urma poti sa ii dai
ruschita
Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:51
iar la bebelusi nu le trabuie nici zahar nici sare, fiziologic vorbind, daca tu tii mortis sa ii indulcesti poti folosi glucoza pulbere.
ruschita
Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:52
multumesc, ruschita!
daca nu e indulcit deloc nu-i place.
vladutel
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:12
eu nu i-am indulcit niciodata ceaiul lui sebi si-l bea ca pe apa acum sunt curioasa daca i l-as indulci ce ar zice?
o sa mai astept pana dupa 1 an si poate o sa-i pun si zahar dar ma mai gandesc ca oricum nu-i obligatoriu si numai bine
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Aprilie 2009 14:01
si eu am ancercat sa-i dau ceaiul fara zahar dar nu-l accepta deloc.probabil am eu laptele mai dulce si de aceea e obisnuit sa bea totul putin mai dulce oricum se va dezobisnui el cand nu o sa-i mai dau san
silviatatu
Postat pe 4 Aprilie 2009 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
copii nascuti in iunie 2006 6 De la: office_salinasusesi_ro 26 Martie 2010 09:17
Pentru proaspete mamici cu bebei de max 4 luni din Bucuresti sau imprejurimi 3 De la: fify 4 August 2009 16:13
Anemie carentiala la bebelusi 18 De la: cory_emy 29 Iunie 2010 00:48
vaccinul de 4 luni!!! 77 De la: maria_serafim 25 Mai 2010 17:59
SALUT 11 De la: sunsset 6 Septembrie 2011 23:50
Setari Cookie-uri