lauzia

draga alinakatt, nu esti singura pacatoasa sunt si eu pe aici. Nici eu nu mi-am facut molifta, dar nu am nici o problema cu asta. Ma simt bine si asa..."pacatoasa". Si ca sa fiu si mai precisa.. nici nu am de gand sa o fac, nu ma intereseaza.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 14:10
dar botez�l l-ati facut?
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 14:12
nu ca sunt stresata prea tare dar mai apleci urechea si la alti...copilul plinge si nu se linisteste pt. ca isi cre botezul (asta tot de la spital o stiu), sau mama nu trebuie sa stea pe patul coplului ca-i tulbura somnul(probabil se refera la cele 6 saptamini) si na de aici si gindul ca poate au si un simbure de adevar...

Voi nu ati avut copii deocheati si pina nu i sa facut de deochi nu sa linistit?

bine...asta nu mai tine de molifta
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 14:13
ca na, mai asculti una alta si mai te gindesti si la cele spirituale
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 14:15
alinakatt ce dulce esti :)
poate o farama de adevar este si in vorbele astea... dar sa ma scuzati eu nu cred o iota.
Poate ar fii mai bine sa ma retrag sau sa nu mai imi dau cu parerea ca risc sa scandalizez pe toata lumea... si pe urma ficare cu convingerile sale
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 14:21
a, da, si la noi la maternitate a venit preotul dar nu mai stiu ce a citit ca eram ca adormit si nu am retinut mare lucru in salon a venit.

a, si..mama ii tulbura copilului somnul? hai zau al meu adormea la mine in brate si la sanul meu si era cel mai fericit , si daca plecam de langa el se trezea imediat, dar daca stateam culcati unul langa altul dormea ca un ingeras
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 14:23
nu ai de sa scandalizezi pe nimeni, din contra.Nu sunt o credincioasa exemplar, din contra sunt luni ca nu trec pe la biserica dar parca chestia cu molifta ma zgiria un pic...
Fac o paralela inainte imi placeau filmele de groaza le savuram nu alta acum parca nu le mai admir asa de mult, sunt mai sensibila mai ales unde sunt implicati bb.Ma uit doar cu public linga mine
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 14:28
a, si..eu nu cred in deochi. ba chiar eram la spital odata si o asistenta proasta zicea ca poate de aia plange copilul si face si febra, ca l-a deocheat careva, si sa ii zic tatal nostru, para eram la vraci nu la dr am mai auzit eu de nu stiu ce cal care a murit de deochi, era deocheat si a si murit saracul sa nu va suparati pe mine dar eu pur si simplu nu cred, ca nu vad cum ar functiona deochiul si pace. mai repede cred in telepatie si in vise care prezic viitorul, decat in deochi
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 14:32
sa nu ma intelegeti gresit...chiar nu pun urechea la toate obiceiurile, as lua-o razna ..chiar nu-s fanatica .La dormitul in pat cu mine bb era cea mai fericita din lume dovada ca deabea am obisnuit-o la ea in pat
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 14:33
ok... sa va zic eu atunci ce cred eu. Dar inainte vreau sa mentionez, ca e doar un punct de vedere ca toate altele si ca eu nu judec pe nimineni si nici nu vreau sa fiu judecata
Eu cred in dumnezeau dar nu cred in biserica si in preoti si cu atat mai putin in superstitii si "in ce se zice" mai ales la tara.
Da, mi-am botezat copilul, insa l-am botezat eu si nu un preot. Ce, sf Ioan Botezatorul era preot???? si pe urma ce are in plus un preot.. ca si ei sunt pacatosii.. poate mai mult ca noi.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 14:45
Doamne fereste!!!!!!!!! nici chiar asa, sa'mi fie cu iertare!
aly_raz
Postat pe 15 Iunie 2009 14:50
cum l-ai botezat? adica, ai citit tu din biblie, sau cum?ai luat ulei sfintit etc (ce or mai fi folosind ei), sau doar ai zis: boteaza doamne copilul acesta, cum ca nu inteleg la ce te-ai referit ca l-ai botezat tu? nici eu nu cred in biserica si poate nici in dumnezeu asa cum il descrie biserica, dar cred in dumnezeu ca o forta a binelui si cred ca atat vreme cat esti un om bun nu conteaza de ce religie esti ca doar, dumnezeu e unul singur si vegheaa asupra celor buni. inca n-am studiat toate religiile sa vad care e mai buna, asa ca deci, ce vina are un om ca s-a nascut in religia X, musulmanii credeti ca vort ajunge in iad pt faptul ca nu cred in Iisus? eu cred ca important e sa fii bun la suflet si sa te porti frumos cu cei din jur, nu sa mergi la biserica si sa barfesti in soapta pe cei din jur, sau sa postesti alimentar dar sa injuri si sa blestemi...
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 15:31
corina, si daca l-ai botezat tu, are si nasi sau cum ?nu zic cu rautate, doar ca nu intelg cum zici tu ca poti sa botezi tu singur un copil . o singura data am mai auzit la cineva ca poti boteza tu singur, dar in conditii extreme cand vezi ca moare chiar atunci, si iei pamant sau ce ai la indemana, apa sau ceva, si zici se boteaza robul lui dumnezeu etc... dar nu am citit nicaieri nimic despre asa ceva, e doar un lucru auzit...
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 15:33
am mai auzit de la un musulman, ca la ei nu se boteaza copilul mic-mic, adica sa zica nasul in numele lui"da accept religia asta", ca poate copilul nici nu ar vrea religia aia, si ca se boteaza cand sunt mai maricuti si inteleg ce semnifica a se boteza, astfel incat sa aleaga singuri daca vor sa se boteze, si daca hotarasc sa se boteze sa fie alegerea lor si sa poata declara "pe proprie raspundere" si "in cunostinta de cauza" ca au priceput si accepta religia respectiva...
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 15:36
nu, nu are nasi pt ca si asta e o conventie dupa parerea mea.. nu prea are nimic de-a face cu religia.. stiu. parinti spirituali etc.. dar in realitate, ce fac aceste persoane pt copilul meu??? in fine
m-am dus eu cu el in biserica, in domul din milano, catolic.. chiar daca eu sunt ortodoxa... si i-am dat cu apa sfintita pe cap, i-am spus tatal nostru, si ca il botez. i-am urat sa fie fericit si sanatos si cam atat. Pt mine e suficient, daca pt el nu va fii, in momentul in care va fii suficient de mare sa isi poata exprima dorinta am sa il botez in religia pe care o va alege el, daca va dori acest lucru.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 15:54
si el ce se considera a fi acum:ortodox sau catolic?
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 16:02
daca tu esti ortodoxa, nu ai fost botezata? parintii tai nu au nimic de zis?...in fine, scuza'ma dar eu nu te inteleg, oricum e alegerea ta!
aly_raz
Postat pe 15 Iunie 2009 16:02
mai, in final nu ai de unde sa stii ca e bine sa faci ca X sau ca Y, fiecare face cum simte el ca e mai bine si apoi, dumnezeu va judeca si va da fiecaruia ce i se cuvine...
uite sa iti dau un exemplu: o colega a mea era ortodoxa.. cu numele (botezata la biserica, cu nasi cu tot, tot ritualul), dar nu trecea pe la biersica, nu postea , nu se spovedea etc (dar ca suflet era tare miloasa si darnica, si cuminte si tot ce vrei). a cunoscut un musulman care i-a prezentat si exlicat religia lor si ei i s-a parut asa de logic tot ce a zis el, incat dupa ce s-au casatorit la primarie, ea a trecut la muslmanism si au facut nunta si religios . si acum tine toate ritualurile lor, si e la fel de prietenoasa, deschisa, darnica, cum era si inainte. sa iti dau cateva exemple din ce i s-a parut ei logic la religia asta: cand au ramadanul sau cum se cheama, tin post negru de la rasait pana la apus , adica nu mananca si nu beau DELOC , asta ca multumire lui dumnezeu ca au ce manca si ce bea, si pt a putea intelege ce simt cei care n-au si asa recunostinta lor pt ce le-a dat dumnezeu va fi mai sincera. ma rog, erau mai multe dar nu mai tin minte acum ... crezi ca ea va ajunge in iad ca si-a schimbat religia? sau i-a folosit la ceva botezul formal in religia ortodoxa? nu cred ca suntem noi demni sa judecam...
sa judece dumnezeu faptele fiecaruia...
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 16:22
DA-MI VOIE SA TE CONTRAZIC!
Nu am nimic cu convingerile religioase ale nimanui, dar cred ca nici una dintre noi, generatia noastra mai exact, nu crede in preoti....dar biserica este o institutie...preotul este "mesagerul" lui dumnezeu, are o scoia, o pregatire, stie exact ce trebuie facut, iar taina botezului nu ne-o putem insusi.....dar ai dreptate, insituatii extreme...caz de boala foarte grava, avorton care respira, alte situatii in care nu poti apela la un preot este acceptat botezul ORICAREI PERSOANE de catre oricine, nu doar de mama.....asa ca intentia buna conteaza, biserica (casa lui Dunmnezeu) este locul unde trebuie facut botezul...nu faptele preotului din viata personala.....
Parerea mea....poate sunt demodata......
sanatate multa tuturor copilasilor
In burtica la mine este un baietel....25 saptamani avem....surioara lui abia asteapta toamna sa se nasca bebe

PS: Mesajul era pentru corina Dragoi....fara suparare, cred ca totusi ar trebui sa iti gasesti un preot "de suflet", nu unul care priveste biserca - ca pe o afacere....rentabila.....poate daca il gasesti o sa-ti schimbi parerea, sau cel putin esti mai linistita
mihaila_carmenm
Postat pe 15 Iunie 2009 17:00
pinicuta scuzama ca te contrazic dar acea colega de care ai povestit. s-a lepadat de Hristos cea ce este un pacat mare pt ca ea s-a nascut in dreapta credinta ortodoxismul si a fost ispitita sa isi schimbe religia sa devina musulmanca.de ce nu venit sotul ei la ortodocxi?pt ca adevarata credinta este grea prin spovedit multa rugacine catre Dumnezu post lung si multa truda ca sa il tii trebuie sa te abtii de la multe cea ce este greu si a preferat ce este mai usor.generatia din ziua de azi cauta ce este mai usor in viata a uitat ca Hristos s-a chinuit pt noi pe cruce afost rastignit si a patimit atatea chinuri. pana la urma nu suntem noi in masura sa-i judecam pe cei ce fac asta dar nici sa-i incurajam mai bine le atragem atentia catre cea ce fac nu sa-i incurajam sa le aratam calea cea dreapta spre Du.mnezeu
maria_serafim
Postat pe 15 Iunie 2009 17:57
si eu sunt ortodoxa doar cu numele pt ca parintii mei m-au botezat in aceasta religie, nu pentru ca a fost alegerea mea; sotul meu este catolic pentru ca este botezat in aceasta religie. Copilul in care dintre acestea doua ar fii tebuit sa-l botez? Eu nu ma regasesc in nici una dintre aceste 2 religii. Si mai mult nu inteleg de ce exista 4 sau mai multe religii crestine, nu exista un singur Dumnezeu????? De ce ceea ce zic ortodoxii e contrazis de catolici si vice-versa. De ce si catolici si ortodoxii se contrazic cu protestantii???
Eu mi-am botezat copilul crestin... si atat. O sa-l duc la biserica sa vada cum e, o sa-l invat si tatal nostru. Am si o icoana in casa... dar nu cred in institutia bisericii si in preotii indiferent de religia pe care o reprezinta.... au facut mult prea mult rau de-a lungul istoriei, au furat prea mult, au prea multe secrete... si pe urma mi se par falsi. Poate nu sunt toti la fel, poate am avut eu ghinion sa intalnesc numai profitori.

mihaila_carmenm ce spui tu de fapt este ca preotul este un functionar care nu face altceva decat sa puna in practica niste reguli scrise (de oameni) pe care le-au invatat in facultate. Sa aplice birocratia specifica institutiei pe care o reprezinta (biserica). Ca la primarie.
Cum adica viata personala, conduita, etc pteotului nu conteaza ?????
Eu cred ca preotul ar trebui sa fie un exemplu, un om sfant, fara pacat.. care intr-adevar creaza o legatura cu dumnezeu.
si inca ceva eu sunt foarte linistita si ma simt bine asa cum sunt, daca vreau sa ma rog ma duc la biserica sau nu.. Te poti ruga oriunde, poti face o fapta buna si fara sa dai bani la biserica. Nu spune biblia ca dumnezeu este pretutindeni si ca nu bunurile materiale sunt importante??? Atunci de ce unele biserici sunt "imbracate in aur"???

Si inca ceva???? In romania exista o taxa pentru botez, una pentru casatorie alta pentru inmormantare. Eu vin si intreb: o persoana care nu are bani nu are dreptul sa fie botezata sau sa se casatoreasca in fata lui dumnezeu sau sa fie inmormantata??????????????

Cum am mai spus nu vreau sa scandalizez pe nimeni si nici sa ma amestec in convingerile si credintele altor persoane.
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 18:28
pt maria_serafim: referitor la sotul colegei mele si la "de ce nu a trecut el la ortodoxism": cum era sa treaca daca sotia lui nu credea nici macar pt ea in religia asta, daramite sa il mai convinga si pe el? modul cum i-a fost ei prezentat crestinismul a fost atat de neconvingator, incat ea nu avea NICI UN FEL DE TANGENTE CU BISERICA. Iar acum, trecuta la musulmanism, tine toate posturile, se roaga de nu stiu cate ori pe zi, poarta batic din ala pe cap, nu mai mananca porc (si daca stai sa te gandesti un pic, de fapt toate astea erau cerute si de religia ortodoxa , ca doar dumnezeu e ecaleasi pt toti, nu sunt mai multi dumnezei deasupra noastra, atata doar ca fiecare religie prezinta diferit motivele pt care trebuie sa faci asta sau aia... si se pare ca musulmanismul pe ea a convis-o mai bine si s-a botezat in acaeasta religie din dorinta si convingerea ei).

De Hristos nu s-a lepadat pt ca nici nu-i jurase niciodata credinta (la cateva luni de viata nu poti spune ca un copil stie pt ce e botezat), acuma zi-mi tu mie, daca trecea el la ortodoxism, el nu ar fi ajuns in iad daca e sa o luam asa? oricum, pt faptul ca il numesc ei (ea si el) pe dumnezeu Dumnezeu, God, Dieu sau Allah, nu cred ca e un motiv de mers in iad. Cred ca puritatea sufletului primeaza. (dar bine, nu sunt eu marele credincios care sa isi dea cu parerea, asa ca ma voi abtine de acum in colo, si desigur fiecare isi traieste viata cum considera el...)
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 10:53
da,miri,trebuia sa ma corectezi,nu sa ma crectezi
dadylaly
Postat pe 16 Iunie 2009 12:41
molifta de 9 zile nu tine locul celei de 6 saptamani.este "obligatorie"cea de 6 saptamani,cea de 9 zile doar daca vrei,ca sa poti iesi din casa.se face la usa bisericii,nu inauntru.
dadylaly
Postat pe 16 Iunie 2009 12:49
molifta e obligatorie ca sa poti iesi din casa (deci fara ea nu poti iesi), dar se face la usa bisericii (pai si cum ajung acolo daca nu pot iesi din casa? )
pinicuta
Postat pe 16 Iunie 2009 13:57
pai iesi ca sa te duci sa-ti faci molifta,pt asta esti "scuzata"
dadylaly
Postat pe 16 Iunie 2009 14:05
e na lasa ca nici eu nu mi-am facut molifta asta si am iesit din casa...dar vad ca discutia ia o intorsatura cu un pic da aroganta....ar trebui sa fiu si eu scuzata?hai sa nu fim rele, ce naiba?
alinakatt
Postat pe 16 Iunie 2009 14:10
mai fetelor ce sa mai zic?la noi e un obicei daca pot sa-i spun asa sa nu iesi cu bebe din casa pana la botez iar mama sa nu iasa din curte pana la molifta.acum sa nu credeti ca eu am si facut acest lucru,chiar daca babele s-au uitat urat la mine ,'''ca le-am spurcat''dar cred ca mai spurcatew sunt ele ca vin de la biserica si barfesc pe la porti nu?
silviatatu
Postat pe 16 Iunie 2009 14:43
buna fetelor....am citit si eu ce a-ti scris....eu mi-am facut molifta la 6 saptamani de la nastere....dar in astea 6 sapt nu inseamna ca am stat inchisa in casa,din contra ieseam ba la piata,ba scoteam cainele afara...nu vad care este impedimentul...si pe delia am scos-o afara inainte de botez.....si nu mi-a spus nimeni nimic sau sa se uite urat la mine...sunt altii care fac pacate mai mari si nu se mai uita lumea urat la ei...sa fim serioase nu mai sunt vremurile de acum 20 de ani...si nu este un capat de tara dak nu ai facut molifta ...va pupicim
deliarebecca
Postat pe 16 Iunie 2009 14:49
fetelor hai ca m-am distrat copios ca nu am mai intrat demult si pe seama moliftei si pe seama spovedaniei acu sincer voi chiar credeti ca unul care omoara pe cineva si se spovedeste este iertat????
cat despre credinta fiecaruia (sau mai corect fiecarei ca suntem mai multe doamne) dintre noi cred ca pana la urma cel mai bine e la musulmani cum a zis cineva mai sus macar au discernamant cand isi aleg religia ce sa va mai spun ca eu am fost botezata de 2 ori ca asa au vrut parintii mei desi ambii erau crestini numai ca unul tinea credinta pe nou si altul pe vechi si asa m-am ales cu 2 botezuri acu sincer o fi de bine nu o fi eu si familia mea sa fim sanatosi ca pana acum nu ni s-a intamplat nimic tragic de care sa ne plangem tuturor indiferent de religia pe care o aveti.
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Iunie 2009 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine a facut cezariana? cum v-ati revenit dupa? 5 De la: kidz004460 11 Ianuarie 2010 21:35
Cat mananca un bebe la 7 luni 10 De la: dianecrii 12 Iunie 2012 12:56
mamici din oradea 143 De la: kittycrisssta 21 Iulie 2011 12:42
buna 9 De la: vasilicasavoiu 18 Februarie 2009 13:43
mami intreaba 13 De la: cory_emy 2 Aprilie 2010 19:07
Setari Cookie-uri